Jump to content

Golden State Warriors

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Golden State Warriors
2022–23 Golden State Warriors season
KonferencaWestern
DivizioniPacific
1946
HistoriaPhiladelphia Warriors
1946–1962
San Francisco Warriors
1962–1971
Golden State Warriors
1971–present[1][2]
StadiumiChase Center
VendodhjaSan Francisco, Kalifornia
Skuadra colorsRoyal blue, e verdhë[3][4]
   
Sponsori kryesorRakuten[5]
PresidentiBrandon Schneider[6]
General managerBob Myers
TrajneriSteve Kerr
PronariJoe Lacob (shumica)
Peter Guber
PërkatësiaSanta Cruz Warriors
Kampionatet7 (1947, 1956, 1975, 2015, 2017, 2018, 2022)
Titujt e konferencës7 (1975, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2022)
Titujt e divizionit12 (1948, 1951, 1956, 1964, 1967, 1975, 1976, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019)
Numrat e pensionistëve6 (13, 14, 16, 17, 24, 42)
Faqja zyrtarewww.nba.com/warriors
Association jersey
Team colours
Association
Icon jersey
Team colours
Icon
Statement jersey
Team colours
Statement
City jersey
Team colours
City
Classic jersey
Team colours
Classic

Golden State Warriors është një ekip basketbolli profesionist amerikan me bazë në San Francisco. Warriors garojnë në National Basketball Association (NBA), si një anëtar i Pacific DivisionWestern Conference të ligës. E themeluar në vitin 1946 në Filadelfia, Warriors u transferuan në Zonën e Gjirit të San Francisco më 1962 dhe morën emrin e qytetit, përpara se të ndryshonin emërtimin e tij gjeografik në Golden State në vitin 1971. Klubi i luan ndeshjet e tij në shtëpi në Chase Center.

The Warriors fituan kampionatin inaugurues të Basketball Association of America (BAA) më 1947 dhe fituan përsëri më 1956, të udhëhequr nga treshja e Hall of Fame Paul Arizin, Tom Gola dhe Neil Johnston. Pas shkëmbimit të yllit Wilt Chamberlain në janar 1965, skuadra përfundoi sezonin 1964–65 me rekordin më të keq të NBA (17–63). Periudha e tyre e rindërtimit ishte e shkurtër kryesisht për shkak të hartimit të Rick Barry nga Warriors katër muaj pas tregtisë. Në vitin 1975, lojtarët yje Barry dhe Jamaal Wilkes i shtynë Warriors në kampionatin e tyre të tretë, i konsideruar gjerësisht si një nga shqetësimet më të mëdha në historinë e NBA.

Warriors mbajnë disa rekorde të NBA: sezonin më të mirë të rregullt, më shumë fitore në një sezon (sezoni i rregullt dhe sezoni i dytë i kombinuar) dhe ecuria më e mirë pas sezonit. Stephen Curry dhe Klay Thompson përgjithësisht konsiderohen ndër prapavijat më të mëdha të të gjitha kohërave.[7][8] Warriors kanë kampionatet e treta në NBA dhe kanë të tretin më shumë paraqitje në finale; vetëm Los Angeles Lakers dhe Boston Celtics kanë më shumë. Wilt Chamberlain dhe Stephen Curry janë emëruar MVP-të e NBA-së ndërsa luanin për Warriors, për gjithsej tre Çmime MVP.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "History: Team by Team" (PDF). 2019–20 Official NBA Guide (në anglisht). NBA Properties, Inc. Marrë më 22 maj 2022.
  2. ^ "NBA.com/Stats–Golden State Warriors seasons". Stats.NBA.com (në anglisht). NBA Media Ventures, LLC. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2017. Marrë më 29 janar 2017.
  3. ^ "Golden State Warriors Unveil New Logo, Color Scheme And Branding Elements". Warriors.com (në anglisht). NBA Media Ventures, LLC. 17 qershor 2010. Marrë më 8 qershor 2017. The colors of the new logos and branding elements are Warriors Royal Blue and California Golden Yellow.
  4. ^ "Golden State Warriors Reproduction and Usage Guideline Sheet" (në anglisht). NBA Properties, Inc. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2021. Marrë më 8 shkurt 2018.
  5. ^ NBA Media Ventures, LLC (12 shtator 2017). "Warriors and Rakuten Form Jersey Partnership" (in en). Press release. http://www.nba.com/warriors/news/rakuten-partnership-announcement-20170912. Retrieved 17 dhjetor 2017. 
  6. ^ "Warriors Name Brandon Schneider President & Chief Operating Officer". NBA.com (në anglisht). Turner Sports Digital. Marrë më 10 korrik 2022.
  7. ^ "Ranking 70 Greatest Backcourt Duos in NBA History". National Basketball Association (në anglisht). 27 dhjetor 2017. Marrë më 23 shkurt 2019.
  8. ^ Barney, Chuck (21 dhjetor 2018). "Warriors' Splash Brothers meet the Bad Boys in new TV special". The Mercury News (në anglisht). Marrë më 23 shkurt 2019.