Jump to content

Stephen Curry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stephen Curry
Curry më 2019
No. 30 – Golden State Warriors
PozitaPoint guard
LigaNBA
Personal information
Lindi mě14 mars 1988 (34 vjet)
Akron, Ohio, U.S.
Lartësia6 ft 2 in (1.88 m)
Pesha185 lb (84 kg)
Career information
Shkolla e LartëCharlotte Christian
(Charlotte, North Carolina)
KolegjiDavidson (2006–2009)
NBA draft2009 / Round: 1 / Pick: 7-të overall
Selected by the Golden State Warriors
Karriera e lojës2009–present
Historia e karrierës
2009–presentGolden State Warriors
Career highlights and awards
Stats Edit this at Wikidata at NBA.com
Stats Edit this at Wikidata at Basketball-Reference.com
Medals

Wardell Stephen "Steph" Curry II (lindi më 14 mars 1988)[1] është një basketbollist profesionist amerikan i cili luan për Golden State WarriorsNational Basketball Association (NBA). I konsideruar gjerësisht si një prej basketbollistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe si gjuajtësi më i mirë në historinë e NBA-së,[2] Curry vlerësohet me revolucionarizimin e sportit duke frymëzuar ekipet dhe lojtarët për të bërë më shumë gjuajtje me tre pikë[3][4][5] Një përzgjedhje tetë herë në NBA All-Star dhe tetë herë në All-NBA, duke përfshirë katër herë në ekipin e parë, ai është shpallur NBA Most Valuable Player (MVP) dy herë,ka fituar katër kampionate NBA dhe ka marrë një NBA Finals MVP Award dhe një NBA All-Star Game MVP Award.

Curry është djali i ish-lojtarit të NBA Dell Curry dhe vëllai më i madh i lojtarit aktual të NBA Seth Curry. Ai luajti basketboll kolegji për Davidson Wildcats, ku vendosi rekorde në karrierë për Davidson dhe Southern Conference, u shpall dy herë lojtari i vitit në konferencë dhe vendosi rekordin e NCAA-së për një sezon gjatë vitit të dytë për shumicën e trepikëshave të realizuar. Curry u zgjodh nga Warriors me zgjedhjen e shtatë të përgjithshme në draftin e NBA-së 2009.

Në 2014–15, Curry fitoi çmimin e tij të parë MVP të ligës dhe udhëhoqi Warriors në kampionatin e tyre të parë që nga viti 1975. Sezonin pasardhës, ai u bë lojtari i parë që u zgjodh MVP me votim unanim dhe drejtoi ligën në shënime ndërsa gjuajti mbi 50-40-90. Në të njëjtin vit, Warriors thyen rekordin për më shumë fitore në një sezon të NBA-së, rrugës për të arritur në finalet NBA 2016, të cilën e humbën ndaj Cleveland Cavaliers në shtatë ndeshje. Curry i ndihmoi Warriors të ktheheshin në finalet e NBA në 2017, 2018, 2019 dhe 2022, duke fituar tituj të njëpasnjëshëm në 2017 dhe 2018, duke u mposhtur nga Toronto Raptors më 2019. Pasi humbi në play-off në 20210 dhe 2022, Curry. fitoi një kampionat të katërt me Warriors kundër Boston Celtics në 2022, dhe u emërua MVP i Finales.

Gjatë sezonit 2012–13, Curry vendosi rekordin e NBA për tre pikë të bëra në një sezon të rregullt, me 272. Ai e tejkaloi atë rekord më 2015 me 286, dhe përsëri më 2016 me 402. Më 14 dhjetor 2021, Curry vendosi Rekordi i NBA-së për tre pikë në karrierë, duke kaluar Ray Allen.[6] Për aftësitë e tyre në gjuajtje, Curry dhe shoku i skuadrës Klay Thompson kanë fituar pseudonimin e Splash Brothers; në 2013–14, ata vendosën rekordin për tre pikësh të kombinuara të bëra në një sezon të NBA me 484, një rekord që ata thyen sezonin pasardhës (525) dhe përsëri në sezonin 2015–16 (678).

Curry është djali i [Sonya Curry|Sonya]] dhe Dell Curry. Ai lindi në Akron, Ohio, në Summa Akron City Hospital, ndërsa babai i tij ishte anëtar i Cleveland Cavaliers.[7][8] Ai u rrit në Charlotte, North Carolina, ku babai i tij kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij në NBA me Charlotte Hornets.[9] Dell shpesh merrte Curry dhe vëllain e tij më të vogël Seth në lojërat e tij, ku ata gjuanin me Hornets gjatë ngrohjes.[10] Familja u zhvendos shkurtimisht në Toronto, ku Dell përfundoi karrierën e tij si anëtar i Raptors.[9] Gjatë kësaj kohe, Curry luajti për ekipin e basketbollit të djemve të Queensway Christian College, duke i çuar ata në një sezon të pamposhtur.[11][12] Ai ishte gjithashtu një anëtar i Torontos 5–0, një ekip klubi që luan në të gjithë Ontarion,[13][14] duke e vënë atë kundër lojtarëve të tjerë të ardhshëm të NBA, Cory Joseph dhe Kelly Olynyk.[14] Curry udhëhoqi ekipin drejt një rekord 33–4, rrugës për të fituar kampionatin provincial.[15]

Pas daljes në pension të Dell, familja u kthye në Charlotte dhe Curry u regjistrua në Charlotte Christian School, ku ai u emërua gjithë-konferencë dhe gjithë-shtetëror, dhe udhëhoqi ekipin e tij drejt tre titujve të konferencës dhe tre paraqitjeve në playoff shtetëror. Për shkak të karrierës së famshme të babait të tij në Virginia Tech, Curry dëshironte të luante basketboll kolegji për Hokies, por iu ofrua vetëm një shëtitje në vend pjesërisht për shkak të kornizës së tij të hollë 160 paund.[16] Ai zgjodhi përfundimisht të frekuentonte Davidson College, i cili e kishte rekrutuar në mënyrë agresive nga klasa e dhjetë.[17]

Karriera në kolegj

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para se Curry të luaj një lojë në kolegj, në nje ngjarje në Davidson kryetrajneri i tij Bob McKillop tha "Pritni deri sa ta shihni Steph Curry. Ai është diçka e veçantë." Në ndeshjen e tij të parë studentore, kundër Michigan Lindore, Curry përfundoi me 15 pikë. Në ndeshjen e ardhshme, kundër Michigan, ai shënoi 32 pikë, dhuroi 4 asistime, dhe bëri 9 kërcime. Curry përfundoi sezonin kryesor në Konferencën Jugore me 21,5 pikë për lojë. Pasi sezoni përfundoi, ai u zgjodh për ekipi e SHBA-ve për tu shfaqur në kampionatin Botërore 2007 FIBA U19 në të cilin ai mesatarisht bëri 9,4 pikë, 3,8 kërcime dhe 2,2 asistime në 19,4 minuta, duke ndihmuar ekipit të SHBA-ve të fitojnë medaljen e argjendtë.

Karriera profesionale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golden State Warriors (2009–)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golden State Warriors e zgjedhën Curry në shtatëshen e përgjithshëme në NBA Draft 2009. Ai më pas nënshkroi një mandat katër-vjeçar, 12.700.000 $ në korrik të vitit 2009 ku fitonte 12.700.000 $. Curry e bëri debutimin e tij të rregullt në NBA më 28 tetor, 2009 në ndeshjen e sezonit 2009-10 Warriors kundër Rockets Houston. Ai filloi lojën dhe e përfundoi me 14 pikë, 7 asistime, 4 vjedhe dhe 2 qarkullim në 36 minuta lojë.Më 10 shkurt 2010, Curry mori Triple-Double e parë kur ai regjistroi 36 pikë, 13 asistime dhe 10 kërcime. Më 7 prill 2010, Curry ka regjistruar 27 pikë, 14 asistime, 8 kërcime dhe 7 vjedhje të topave nën udhëheqjen e trajnerit të atëhershëm Don Nelson.

Stephen Curry duke gjuajtur

Mesatarja e Curry-it ishte duke u përmisuar me 18.6 pikë, 3.9 kërcime, 5.8 asistime, 1.5 vjedhje te topave gjatë të sezonit.Curry është duke udhëhequr në NBA ne përqindjen gjuajtjeve te lira dhe ka vendosur një rekord të ri në Warriors me saktësi nga të shtënat prej93,4%, duke kaluar të mëparshmin Rick Barry prej 92,4%.Ai është gjithashtu fitues i çmimit NBA Sportsmanship.

Në maj të vitit 2011, Curry kishte operacioni në kyçin e këmbës së tij të djathtë për të riparuar ligamentet që ai mori nga një përdredhje gjatë sezonit 2010-11. Curry ishte i gatshëm për të luajtur nga fillimi i sezonit me trajnerin e tij të i ri Jackson.Lëndimi që e ka përcjellur gjatë sezonit përfundoi që Curry-in ta shohim në vetëm 26 prej 66 lojrave me mesataret e 14,7 pikëve, 3,4 gjuajtje, 5.3 asistime, dhe 1.5 vjedhje të topave.

Më 31 tetor 2012, Curry ra dakord për një mandat katër-vjeçar, me Warriors ku fitontne 44.000.000 $.Ai vazhdoi të përmirësoj mesataren e tij me 22,9 pikë, 4,0 gjuajtje, 6,9 asistime dhe 1.6 vjedh për lojë gjatë sezonit.Më 27 shkurt 2013, Curry shënoi 54-pikë që ishin pikët më të larta të tij në një humbje ne rezultat 109-105 kundër Knicks New York.Curry kishte një lojë shtesë ku shënoi 44 pikë në një lojë por Warriors përfundoi keq në një kryesim 16 pikësh në fund të tremujorit të katërt e cila rezultoi në një humbje të dyfishtë-jashtë orarit. Golden State do të shkojnë për të humbur me kampionin në fuqi të Konferencës Perëndimore San Antonio Spurs në gjashtë ndeshje.

Më 7 dhjetor 2013, në një fitore 108-82 mbi Grizzlies Memphis, Curry theu rekordin e Jason Richardson për tre pikshin në terren të bëra në karrierë me 701, duke bërë këtë me pak përpjekje.Curry e bëri paraqitjen e tij të parë në All-Star, pasi ai u votua nga tifozët si një iniciativë për Konferencën Perëndimore.Ai e përfundoi sezonin mesatarisht me 24,0 pikë dhe 8.5 asistime që ishin rezulatet më të mira në karrierën e tij.Golden State Warriors përfundoi me një rekord 51-31 dhe ishte e renditura e 6 në Konferencën Perëndimore.Curry dhe Warriors do të shkojnë për të humbur ndaj Clippers në shtatë ndeshje në mes të polemikave Sterling Donald. Ai u emërua në ekipin e dytë All-NBA për herë të parë.

Më 7 janar 2015, në një fitore 117-102 kundër Indiana Pacers, Curry e bëri qëllimin e tij duke i shënuar 1000 tre-pikësh në terren. Ai u bë lojtari më i shpejtë në historinë e NBA për ti bërë 1,000 tre-pikësh.Më 4 shkurt ai shënoi %1 pikë që ishin më të larta gjatë sezonit me saktëesi prej 16-të nga 26-të të shtënave në një fitore 128-114 kundëer Dallas Mavericks.Curry ishte duke kryesuar ne votimin energjik për 2015 NBA All-Star Game, duke e shmangur top të votuarve energjik të vitit të kaluar, siç isht LeBron James.Më 13 maj 2015, në një fitore 98-78 kundër Grizzlies Memphis në ndeshjen e 5 të Konferencës Perëndimore në gjysmë-finale, Curry u bë lojtari më e shpejtë për të bërë 100 tre-pikësh në plejof, duke arritur moment historik në 28 ndeshje.Përveç kësaj, Curry u bë lojtari i parë në historinë e NBA që të ketë gjashtë tre-pikësh dhe gjashtë vjedh të topave në një lojë të vetme.Curry i qojCurry reaksion Warriors për finalet e tyre të parë të Konferencës Perëndimore që nga viti 1976 Warriors deri në finalen e tyre të parë të Konferencës Perëndimore që nga viti 1976.

Rekordet në karrierë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një sezon të vetme they rekordin NBA me 272 tre-pikësha më 2012-13
Fitoj Taco Bell Skis=lls Challenge në NBA All-Star më2011
Fitoi medaljen e artë në 2010 FIBA Kampionatin Botëror në Turqi
Ishte anëtar i përfaqësueses të ekipit të meshkujve të SHBA-ve më 2010
Mesatarja e tij në karrierë 24,0 pikë për ndeshje
[18]

Më 30 korrik 2011, Curry u martua me të dashurën e vjetër dhe vendase të Torontos Ayesha Alexander në Charlotte.[12][13][19] Së bashku, ata kanë dy vajza të lindura më 2012 dhe 2015,[20][21] dhe një djalë që lindi në vitin 2018.[22] Vëllai më i vogël i Curry, Seth, është gjithashtu një basketbollist profesionist,[23] dhe motra e tij më e vogël, Sydel, luajti volejboll në Elon University.[24]

 1. ^ "Milestones: March 14, birthdays for Simone Biles, Stephen Curry, Michael Caine". Brooklyn Eagle (në anglisht). 14 mars 2019. Marrë më 29 shkurt 2020.
 2. ^ Bucher, Ric (1 qershor 2015). "Is Steph Curry the Best Shooter Ever? Yes, Say Many of NBA's All-Time Marksmen". Bleacher Report (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2016. Marrë më 1 qershor 2015.
 3. ^ Abbott, Henry (18 mars 2016). "Stephen Curry isn't just the MVP – he is revolutionizing the game" (në anglisht). ESPN. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2018. Marrë më 11 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 15 dhjetor 2018 (Ndihmë!)
 4. ^ Nadkarni, Rohan (31 maj 2018). "The NBA Has Never Seen a Shooter Like Stephen Curry". Sports Illustrated (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2018. Marrë më 11 dhjetor 2018.
 5. ^ Dougherty, Jesse (5 mars 2018). "The Steph Effect: How NBA star is inspiring — and complicating — high school basketball". The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2018. Marrë më 11 dhjetor 2018.
 6. ^ Friedell, Nick (15 dhjetor 2021). "Curry passes Allen as NBA's all-time 3-point king". ESPN.com (në anglisht). Marrë më 21 shkurt 2022.
 7. ^ Foltin, Lindsey (2 qershor 2016). "LeBron-Curry Finals inspires unique 'Akron Born' promotion for local business". FoxSports.com (në anglisht). Fox Sports Interactive Media, LLC. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2016. Marrë më 8 qershor 2016. But not many realize that it's also the birthplace of two-time NBA MVP Stephen Curry, who was born at Akron City Hospital in 1988 when his father, Dell Curry, was a member of the Cleveland Cavaliers.
 8. ^ Williams, Travis (14 qershor 2015). "Curry rooted in storied New River Valley family tree". SportingNews.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2019. Marrë më 30 prill 2016.
 9. ^ a b "Dell Curry NBA Stats" (në anglisht). Basketball Reference. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2010. Marrë më 28 shkurt 2016.
 10. ^ "Stephan Curry, Golden State Warriors" (në anglisht). Fellowship of Christian Athletes. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2014. Marrë më 20 gusht 2014.
 11. ^ Ballingall, Alex (26 shkurt 2015). "Stephen Curry's Grade 8 season at tiny Toronto school remembered" (në anglisht). Toronto Star. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2015. Marrë më 27 shkurt 2015.
 12. ^ a b Zarum, Dave. "Northern Touch: Steph Curry's Toronto connection" (në anglisht). Sportsnet.ca. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2015. Marrë më 27 shkurt 2015.
 13. ^ a b Grange, Michael. "Curry's path to NBA stardom forged in Toronto" (në anglisht). Sportsnet.ca. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2016. Marrë më 25 janar 2016.
 14. ^ a b Ebner, David. "Canada's quest for elite basketball status begins in Toronto" (në anglisht). The Globe and Mail. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2016. Marrë më 25 janar 2016.
 15. ^ Wong, Alex (11 shkurt 2016). "When Stephen Curry was Canadian: Warriors' MVP dominated Toronto's 8th-grade scene". SportingNews.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2016. Marrë më 12 shkurt 2016.
 16. ^ Posnanski, Joe (28 mars 2008). "Kansas will have to deal with Stephen Curry to get to Final Four". Kansas City Star (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2008.
 17. ^ Forde, Pat. "How Stephen Curry went from ignored college recruit to possible NBA MVP" (në anglisht). Yahoo! Sports. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2016. Marrë më 28 shkurt 2016.
 18. ^ [1] Arkivuar 19 qershor 2015 tek Wayback Machine. Statistikat nga faqja zyrtare e NBA
 19. ^ "Golden State Warriors Guard Stephen Curry Married His College Sweetheart Ayesha Alexander". jocksandstilettojill.com (në anglisht). 3 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2011. Marrë më 16 shtator 2011.
 20. ^ Dorsey, Patrick (1 gusht 2012). "Fans draw for Stephen Curry's daughter". ESPN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2012. Marrë më 30 janar 2022.
 21. ^ "Golden State Warriors' Steph Curry's wife announces birth of baby girl" (në anglisht). 12 korrik 2015. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2015. Marrë më 12 korrik 2015.
 22. ^ Vulpo, Mike (4 korrik 2018). "Ayesha and Stephen Curry Welcome Baby No. 3—Find Out the Name Of Their Son". E! Online (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2018. Marrë më 5 korrik 2018.
 23. ^ "Seth Curry to transfer to Duke" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2009. Marrë më 2 prill 2009.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Adresë e papërshtatshme (lidhja)
 24. ^ "Sydel Alicia Curry" (në anglisht). Elon University. 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2015. Marrë më 12 qershor 2015.