Akron, Ohio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Akron, Ohio
Anglisht : City of Akron
qytet
noform
Vendndodhja
Akron, Ohio is located in SHBA
Akron, Ohio
Akron, Ohio

Koordinatat: 41°4′23″V 81°31′4″P / 41.07306°V 81.51778°P / 41.07306; -81.51778

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Ohio
Qarku Summit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 161.54 km2
 •  tokësore 160.66 km2
 •  ujore 0.88 km2
Lartësia 306 m (m.n.d.)
Popullsia 199110 banorë (2010)
 •  urbane 569,499 (US: 71st) banorë
 •  aglomerati 705,686 (US: 77th) banorë
Dendësia 1239.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1825
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 44301-44321, 44325, 44326, 44328, 44333, 44334, 44372, 44396, 44398
Prefiksi 330, 234
Koordinatat 41° 4′ 23″ Veri

81° 31′ 4″ Perëndim

Faqja Zyrtare ci.akron.oh.us

Akron, Ohio (City of Akron) është një qytet në qarkun Summitshtetit federal Ohio, SHBA. Në Akron, Ohio jetojnë 199110 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1239.3 banor/km2 (3209.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 161.54 km2 (62.37 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 306 m (1004 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Akron, Ohio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale