Boston Celtics

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Boston Celtics (/ˈsɛltɪks/ SEL-tiks) jane ekip profesionist amerikan i basketbollit me qendër në Boston, Massachusetts. Një nga ekskluzivitetet më të suksesshme në historinë e sportit, Celtics fitoi 11 nga 13 kampionatet e Shoqatës Kombëtare të Basketbollit (NBA) nga 1957 deri në 1969. Në përgjithësi, ata kanë fituar 17 tituj NBA.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E themeluar në Boston në vitin 1946 nga Walter Brown, Celtics ishin anëtarë statut të Shoqatës së Basketbollit të Amerikës, një pararendës i NBA (i themeluar në 1949). Në kohën e themelimit të ekipit, Brown menaxhoi gjithashtu Boston Garden, në oborrin e veçantë të parketit të të cilit Celtics e veshur bardh e gjelbër lulëzoi derisa ekskluziviteti u zhvendos në një arenë të re, tani të njohur si TD Garden, në 1995–96. Skuadra postoi një rekord humbjesh në secilin nga katër sezonet e tij të parë, gjë që nxiti punësimin e trajnerit Red Auerbach në 1950.

Drejtimi i Celtics si një dinasti sportive filloi në mesin e viteve 1950 nën Auerbach, i cili më vonë shërbeu si menaxher i përgjithshëm dhe president i ekipit. Ekipi fitoi titullin e tij të parë në sezonin 1956–57 pasi mposhti St. Me një formacion të Hall of Famers që përfshinte Frank Ramsey, Ed Macauley, Bill Sharman, magjistari i trajtimit të topit Bob Cousy, Tom Heinsohn, qendra dominuese Bill Russell (pesë herë lojtari më i vlefshëm i ligës) dhe më vonë Sam Jones, K.C. Jones dhe John Havlicek, "keltët" fituan tetë tituj radhazi NBA midis 1958–59 dhe 1965–66 – një rekord për katër sportet kryesore ekipore të Amerikës së Veriut – dhe triumfuan përsëri në 1967–68 dhe 1968–69.

Ngjitja e Bostonit përkoi me përhapjen e pasluftës të televizorëve në Shtetet e Bashkuara, duke ndihmuar ekipin dhe lojtarët e tij të bëhen figura ikonike ndërsa profili kombëtar i sportit rritej. Ndër pikat kryesore të kampionatit të paprecedentë të Celtics janë Russell që grumbulloi dy herë një rekord në finalet e NBA-së - 40 kërcime në një lojë (1960, 1962) dhe vjedhja e madhe e Havlicek në serinë e një pasimi në hyrje në ndeshjen e shtatë të finaleve të Divizionit Lindor të vitit 1965. shkaktoi thirrjen e famshme të "Havlicek vodhi topin!" nga spikeri Johnny Most. Ndeshjet mes Russell, i cili shërbeu si lojtar-trajneri i Celtics nga viti 1966 deri në 1969 dhe Wilt Chamberlain, fillimisht si lojtar i Philadelphia 76 dhe më pas me Los Angeles Lakers, ishin në qendër të disa prej ndeshjeve më dramatike në historinë e playoff-it të NBA.[1]

  1. ^ "Boston Celtics | History, Notable Players, Championships, & Facts | Britannica". www.britannica.com (në anglisht). 2023-09-15. Marrë më 2023-09-16. {{cite web}}: |first= i mungon |last= (Ndihmë!)