Orson Welles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Orson Welles, Mars 1937

Orson Welles (sqt. Orsën Uelles) lindi më 6 maj 1915Kenosha, Wisconsin; vdiq më 10 tetor 1985Los Angeles, Kalifornia. Ishte një regjisor, aktor dhe autor amerikan. Filmi i tij i pari Citizen Kane vlen si një nga filmet më të mirë të gjithë kohës. Si aktor më i mirë ka fituar Oskar sëbashku me Herman J. Mankiewicz për filmin Oscar Citizen Kanenë vitin 1942. Gjithashtu dhe në vitin 1971 ka fituar Oskar.

Regjisor i filmave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktor në filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]