Jump to content

Nightcrawler (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nightcrawler
Regjia ngaDan Gilroy
Shkruar ngaDan Gilroy
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaRobert Elswit
MontazhiJohn Gilroy
MuzikaJames Newton Howard

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaOpen Road Films
Data e publikimit
5 shtator 2014 (Toronto)
31 tetor 2014 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
117 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$8.5 million[2]
Fitimi$50.3 million[2]

Nightcrawler është një film thriller psikologjik neo-noir amerikan i vitit 2014, i drejtuar dhe shkruar nga Dan Gilroy në debutimin e tij regjisorial dhe bashkëprodhuar nga Jake Gyllenhaal si Louis "Lou" Bloom, një stringer që regjistron ngjarje të dhunshme natën vonë në Los Anxhelos dhe shet pamjet për një stacion lajmesh televizive lokale. Në film luajnë edhe Rene Russo, Riz Ahmed, dhe Bill Paxton. Një temë e zakonshme në film është marrëdhënia simbiotike midis gazetarisë joetike dhe kërkesës së konsumatorit.

Gilroy fillimisht donte të bënte një film për jetën e fotografit amerikan Weegee, por ndryshoi fokusin pasi zbuloi mundësitë unike të narracionit që rrethojnë profesionin e stringerit. Ai e shkroi Lou si një antihero, bazuar në idetë e papunësisë dhe kapitalizmit. Gyllenhaal luajti një rol kyç në prodhimin e filmit, nga zgjedhja e anëtarëve të ekuipazhit deri te shikimi i kasetave të audicionit. Xhirimet u zhvilluan gjatë katër javëve dhe ishin një proces sfidues që përfshinte mbi 80 lokacione.

Nightcrawler u shfaq premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2014 dhe fitoi 50.3 milionë dollarë me një buxhet prodhimi prej 8.5 milionë dollarësh. Filmi u prit me lavdërime të gjera, me kritikët që theksuan skenarin e Gilroy dhe interpretimet e Gyllenhaal dhe Russo. Disa kritikë e renditën Nightcrawler si një nga filmat më të mirë të vitit 2014 dhe ai mori vlerësime të ndryshme, duke përfshirë një nominim për skenarin më të mirë origjinalAacademy Awards të 87-të. Filmi është bërë një klasik modern kulti[3] me kalimin e viteve.

Hajduti i vogël Louis "Lou" Bloom është kapur duke vjedhur nga një kantier hekurudhor në Los Anxhelos nga një roje sigurie. Ai sulmon rojen, i vjedh oren dhe largohet me material te vjedhur. Pasi shet materialin në një kantier skrap, Lou kërkon një punë, por kryepunëtori thotë se nuk punëson hajdutë. Ndërsa po udhëtonte për në shtëpi, Lou sheh një aksident me makinë dhe tërhiqet. Stringers-fotoreporterët e pavarur-mbërrijnë dhe regjistrojnë dy oficerë policie duke nxjerrë një grua nga rrënojat e djegura. Një nga stringers, Joe Loder, i thotë Lou se ata shesin pamjet e tyre në stacionet lokale të lajmeve.

I frymëzuar, Lou vjedh një biçikletë dhe e vendos atë për një kamerë dhe një skaner radio policie. Pas dy përpjekjeve të pasuksesshme për regjistrimin e incidenteve, Lou regjistron pasojat e një grabitjeje fatale të makinave dhe ia shet pamjet KWLA 6. Drejtoresha e lajmeve në mëngjes, Nina Romina, i thotë se stacioni është veçanërisht i interesuar për pamjet e aksidenteve "grafike" dhe krimit të dhunshëm në zona të pasura, kryesisht të bardha. Lou punëson një asistent, Rick, një i ri i pastrehë i dëshpëruar për para. Për t'i dhënë pamjet e tij më shumë ndikim, Lou ngatërron skenat e krimit, në një rast duke lëvizur një trup për të marrë një kënd më të mirë të kamerës. Ndërsa puna e Lou fiton tërheqje, ai blen pajisje më të mira dhe një makinë më të shpejtë.

Lou i bën presion Ninës për një takim, duke i thënë se e di që ajo është e dëshpëruar për vlerësime më të larta. Në takimin e tyre, ai kërcënon se do të ndërpresë biznesin e tij me Ninën nëse ajo nuk kryen marrëdhënie seksuale me të, dhe nënkuptohet se ajo pranon. Lou refuzon një ofertë për të punuar për Joe, por kur Joe e mund atë në një histori të rëndësishme përplasjeje avioni, Nina kërkon që Lou të marrë pamje më të mira dhe të mbajë fundin e pazarit të tyre. Si hakmarrje, Lou saboton furgonin e Joe; kur përplaset, Joe plagoset rëndë dhe Lou regjistron pasojat.

Më vonë, Lou dhe Rick mbërrijnë përpara policisë në vendin e një pushtimi në shtëpi me vrasje të trefishtë në Granada Hills. Lou regjistron pamjet e personave të armatosur duke u larguar me SUV-në e tyre dhe të viktimave në shtëpi dhe më vonë i paraqet stacionit pamjet me autorët e modifikuar. Stafi i lajmeve shqetësohet për etikën e filmimit, por Nina është e etur për të thyer historinë. Në këmbim, Lou kërkon kreditim publik dhe më shumë para. Detektivi i policisë Frontieri shfaqet në apartamentin e Lou për ta marrë atë në lidhje me lidhjen e tij me pushtimin e shtëpisë. Ai i jep asaj pamje të redaktuar të incidentit, duke i prerë pjesët me personat e armatosur.

Atë natë, Lou dhe Rick gjurmojnë shoferin për në shtëpinë e tij, duke e lënë shtëpinë derisa ai të largohet për të marrë partnerin e tij. Lou dëshiron t'i ndjekë ata në një zonë publike më të mbushur me njerëz, më pas të thërrasë policinë dhe të regjistrojë konfrontimin që pasoi. I alarmuar, Rick kërkon gjysmën e parave që Lou duhet të fitojë, duke kërcënuar se do t'i tregojë policisë për mbajtjen e provave nga Lou; Lou pajtohet.

Kur personat e armatosur ndalojnë në një restorant, Lou telefonon policinë, duke i paralajmëruar se të dyshuarit janë të armatosur. Ata mbërrijnë dhe shkëmbejnë armë zjarri. Një oficer policie është qëlluar dhe një nga vrasësit është qëlluar me armë, ndërsa tjetri arrin të arratiset me fuoristradë. Policia ndjek me Lou dhe Rick duke u regjistruar dhe duke kulmuar në një përplasje të gjatë me shumë makina. Pasi SUV-i i personit të armatosur përplaset, Lou i afrohet automjetit, duke pretenduar se personi i armatosur ka vdekur dhe duke i kërkuar Rick që ta filmojë atë. Personi i armatosur zbulohet se është gjallë ndërsa qëllon Rick, ikën dhe vritet nga oficerët e policisë që mbërritën. Ndërsa Rick shtrihet duke vdekur, Lou e filmon atë dhe i thotë se nuk mund të punojë me dikë që e zhvati me sukses për t'i fshehur provat, sepse ai e di se do të ndodhë përsëri.

Nina është mahnitur nga pamjet e ndjekjes dhe shpreh përkushtimin e saj ndaj Lou. Ekipi i lajmeve zbulon se pushtimi i shtëpisë ishte në të vërtetë kriminelët që hynë për të vjedhur kokainën që pronarët e shtëpive po ruanin; Nina refuzon të raportojë këtë informacion për të rritur ndikimin e historisë. Policia përpiqet të konfiskojë pamjet e Lou si provë, por Nina mbron të drejtën e saj për ta mbajtur atë dhe e transmeton menjëherë. Lou flet vullnetarisht me Detektivin Frontieri. Ndërsa merrej në pyetje nga Frontieri, Lou sajon një histori për burrat në SUV që e ndiqnin; Frontieri e di se ai gënjen, por nuk mund ta provojë atë. Më vonë, Lou punëson një ekip praktikantësh për të zgjeruar biznesin e tij, duke thënë se ai nuk do t'u kërkojë atyre të bëjnë asgjë që nuk dëshiron ta bëjë vetë.

Carolyn Gilroy, vajza e redaktorit John Gilroy dhe mbesa e drejtorit Dan Gilroy, portretizon punonjësen e KWLA 6, Jenny. Michael Papajohn, James Huang, Eric Lange, Kiff VandenHeuvel, Myra Turley, dhe Jamie McShane luajnë respektivisht një roje sigurie, asistent video e Joe, një kameraman, një redaktor lajmesh, një fqinj dhe një automobilist. Detektivi Lieberman, partneri i Frontieri, portretizohet nga Price Carson. Gazetarët Kent Shocknek, Pat Harvey, Sharon Tay, Rick Garcia, dhe Bill Seward shfaqen si vetvetja.

  1. ^ "Nightcrawler" (në anglisht). British Board of Film Classification. Arkivuar nga origjinali më tetor 6, 2014. Marrë më tetor 3, 2014.
  2. ^ a b "Nightcrawler (2014)". The Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më gusht 20, 2016. Marrë më mars 19, 2017.
  3. ^ Nightcrawler - Movie Reviews (në anglisht), marrë më 2022-10-16