Jump to content

Jared Leto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jared Leto
U lind në (1971-12-26) 26 dhjetor 1971 (52 vjeç)

Jared Joseph Leto (i lindur më 26 dhjetor 1971 ) është një aktor amerikan, këngëtar - kompozitor, muzikant, drejtor, producent , aktivist , filantrop, fotograf dhe biznesmen. Pasi filloji karrierën e tij me paraqitjet televizive në fillim të viteve 1990, Leto ka arritur njohje të madha për rolin e tij si Jordani Catalano në televizion teen dramës të quajtur My so called Life ( 1994). Ai bëri debutimin e tij në filmit How to Make an American Quilt (1995) dhe mori vlerësimin e parë kritike për punën e tij në Prefontaine (1997). Leto ka luajtur role mbështetjes në Red Line The Thin (1998) , Fight Club (1998) dhe American Psycho ( 2000) , si dhe rol udhëheqës në Legjenda Urbane ( 1998), dhe fitoi kritika shumë të mira pas portretizuimit e varësisë ndaj heroinës me rolin e Harry Goldfarb në Requiem for a Dream (2000 ). Ai më vonë filloi duke u fokusuar gjithnjë në karrierën e tij muzikore, duke u kthyer për të vepruar me Panic Room (2002 ), Alexander ( 2004), Zoti i Luftës ( 2005), Lonely Hearts (2006), Kapitulli 27 ( 2007), dhe Zoti Askushi (2009 ). Ai bëri debutimin e tij regjisorial në vitin 2012 me filmit dokumentar Artifact.

Performanca e Letos si një grua transeksualë në Dallas Buyers Club (2013) i dha atij Academy Award për aktori mbështetës më i mirë. Leto është konsideruar të jetë një aktor metodë, i njohur për përkushtimin e tij të vazhdueshme dhe kërkimet që bën për rolet e tij. Ai shpesh mbetet plotësisht në karakter për kohëzgjatjen e orareve të filmave të tij, madje edhe deri në pikën që kanë ndikuar negativisht në shëndetin e tij. [1] Ai është shumë selektiv në lidhje me rolet e tij në film.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Whitham, Alexis. "Fantastic Transformations". California Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2014. Marrë më 24 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bentley, Rick (20 nëntor 2013). "Jared Leto gave his pounds of flesh for 'Dallas Buyers Club' role". The Fresno Bee. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 9 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)