Jump to content

The Patriot (2000 - film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Patriot
Regjia ngaRoland Emmerich
Shkruar ngaRobet Rodat
ProdhuesiMark Gordon
Dean Delvin
Gary Levingson
LuajnëMel Gibson
Heath Ledger
Jason Isaacs
Chris Cooper
Joley Richardson
Tom Wilkinson
KinematografiaCaleb Deschanel
MontazhiDavid Berner
Julie Monroe
MuzikaJames Newton Howard

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaColumbia Pictures
Data e publikimit
25 dhjetor 2003
Kohëzgjatja
175min.
ShtetiShtete e Bashkuara
GjuhaAnglishtja

Ngjara e Filimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të Revolucionit Amerikan, Benjamin Martin (Mel Gibson) është një veteran Karolinën e Jugut të Luftës së franceze dhe indiane dhe një i ve rritjes së fëmijëve shtatë të tij. Vitit 1776, dhe Martin është thirrur për të Charlestown për të votuar në Kuvend South Carolina nëse një taksë duhet të kaluar në mbështetje të Ushtrisë Kontinentale. Nga frika e pasojave të një lufte me Britaninë e Madhe, Martin refuzon për të votuar në mbështetje të të detyruara. Turp i babait të tij perceptuar dobësie, djali i madh i Martin's, Gabriel (Heath Ledger), enlists në Ushtrinë Kontinentale kundër dëshirat e babait të tij.

Disa vjet më kalojë dhe Charleston bie në britanik. Gjatë një beteje, Gabriel kthimit në shtëpi, pengues, të plagosur në shtëpinë e familjes dhe të mbante njoftimet ushtarake. kujdes Martins për ushtarët e plagosur britanikë dhe amerikanë pas betejës. Një shkëputje e britanik Dragoons arrin, të udhëhequr nga kolonel William pamëshirshme Tavington (Jason Isaacs). Ata arrestimin Gabriel si një spiun dhe synojmë për të ekzekutuar atë përsëri në kampin e tyre. Kur djali tjetër i madh Benjamin's Thomas Gabriel tenton të lirë, ai është qëlluar dhe vrarë nga koloneli Tavington. Urdhërat Tavington shtëpi Martin djegur, dhe të shtënë amerikan të plagosur.

Në rrugën e tyre kthehet në kamp, britanike janë të rrethuar nga Martin dhe dy të bijtë e tij, çlirimin Gabriel në këtë proces. Gabriel dhe Benjamin vendosin të bashkohen me ushtrinë amerikane dhe për të luftuar britanik, duke e lënë pjesën tjetër të fëmijëve në kujdesin e-motra e tij në ligj, Charlotte. Për shkak të përvojës së tij të betejës, Benjamin është emëruar një kolonel dhe vënë në krye të milicisë vendore. Qëllimi i tij do të jetë për të mbajtur Zoti Cornwallis (Tom Wilkinson) zënë në Karolinën e Jugut, në mënyrë për të parandaluar atë nga marshimi në veri. Benjamin rekrutët dhe trena fuqi e tij me ndihmën e Major Jean Villeneuve (Tchéky Karyo), një oficer francez të këmbësorisë, i cili është caktuar për njësinë e Jugut Martin's Carolina milicisë

Milicisë Benjamin e përdor luftë guerile, ngacmon linjave britanike të furnizimit dhe kapjen e mallrave. Këto taktika të fituar atë përbuzje të Përgjithshëm Cornwallis, që percepton këto veprime si të paqytetëruar. Inatosur në mungesën e tij të përparimit, Cornwallis enlists Kolonel Tavington të përdorin të gjitha mjetet e nevojshme për të kapur Martin dhe shtrydhje milicia e tij, duke e ditur mirë taktikat e brutale ai do të punësojë. Tavington mëson identitetet e disa prej anëtarëve të milicisë dhe të ardhurat për të sulmuar familjet e tyre dhe djegur shtëpitë e tyre. Benjamin familjes është detyruar të largohen plantacion Charlotte's, pasi ajo është e djegur, dhe të vendosen përgjatë bregdetit me një grup ish-të nëpunësve të zezë.

During his campaign, Tavington rides into a town known to support the militia and has the inhabitants locked in the church. He then orders the church burned, killing all inside, including Gabriel Martin's new wife Anne Howard (Lisa Brenner). In a rage, Gabriel and a small group of militia attack Tavington's encampment. Before Benjamin is able to arrive to support his son, Gabriel is killed by Tavington.

Zemërthyer, shkurtimisht wavers Beniaminit, në angazhimin e tij për të luftuar, por më vonë i bashkohet Ushtrisë Kontinentale në një betejë vendimtare kundër Cornwallis. Forcat amerikane mbizotërojnë mbi britanike dhe të Beniaminit vret Tavington. Pas një seri të humbjeve, Cornwallis është i rrethuar në Yorktown, Virginia, ku ai dorëzohet për amerikanët. Filmi përfundon me Benjamin kthyer në fermën e tij për të gjetur fqinjët e tij dhe njerëzit e tjerë milicisë rindërtimin e shtëpisë së tij.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori Roli
Mel Gibson Benjamin Martin
Heath Ledger Gabirel Martin
Joely Richardson Charlotte Selton
Jason Isaacs Colonel Wiliam Tavington
Chris Cooper Colonel Harry Burwell
Tchéky Karyo Major Jean Villeneuve
René Auberjonois Reverend Oliver
Lisa Brenner Anne Howard-Martin
Tom Wilkinson General Rayan Charles MC Brayan