Jason Isaacs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Jason Isaacs
Skeda:Jason+isaacs 0.jpg
U lind në6 qershor 1963 mosha{47 vejqar}
KombësiaAnglez
TitulliFotgrafi ne Vitin 2009

Jason Isaacs (i lindur më 6 qershor 1963) është një aktor britanik[1] i lindur në Liverpul, i cili është i njohur mirë për punën e tij si Malfoy horr Lucius në filmat e Harry Potter, brutal koloneli William Tavington ne The Patriot dhe si Michael përjetshëm penale. Kafe në ndërkombëtarisht-transmetuar amerikan Vëllazëria seri televizive[2][3]. Edhe pse shumica e punës së tij ka qenë në film dhe televizion, ajo gjithashtu përfshin shfaqje fazë, më së shumti si Louis Ironson në Declan Donnellan e 1992 dhe 1993. Royal Teatrin Kombëtar në Londër premierave të Parts Një (Mijëvjeçarit Qasjet) dhe dy (perestrojka) i Pulitzer Prize-fitues Tony Kushner të luajë Engjëjt në Amerikë : Një Gay Fantasia në Kombëtare Temat,[4][5] dhe si Ben, një nga dy hitmen, duke luajtur Lee kundërta Evans si Gus, në vitin 2007 kritike-vlerësua Harry Burton's ringjallje 50-vjetorin e 1957 dy të majtën Nobel laureatin e Harold Pinter-së Kamarier Dumb në Trafalgar Studios.[1]

Te Thëna Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jason Isaacs u lind më 6 qershor 1963, në Liverpool,Merseyside,Angli me prindër hebrej të cilët më vonë emigroi në Izrael. [10] Ai i kaloi vitet e hershme të tij të fëmijërisë në një "kufizuar" dhe komunitetit "logjik" hebre i Liverpudlians, nga të cilat Lindore e tij evropiane të madhe-gjyshërit u-themelues anëtarë.[11] I tretë i katër djem,[2] Isaacs ndoqi një shkollë çifute dhe një cheder dy herë në javë si një moshë të re.[10][12] Kur ai ishte 11, ai u zhvendos me familjen e tij në veriperëndim të Londrës, të ndjekur "Aske's Boys Haberdashers Shkolla", në Elstree, Hertsmere, Hertfordshire (Herts), ku ai ishte në të njëjtin vit si recensues Kermode film Mark.[10] Ai e përshkruan fëmijërinë e tij si "përgatitje" për të portretizuar "e shëmtuar", karaktere të turpshëm të cilin ai ka luajtur më shpesh. [13] National Front shpesh anëtarët e ngacmuar Isaacs dhe miqtë e tij në të gjithë vitet 1960 dhe 1970.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjate jetës se tij ai ka luajtur mbi 34 Filma por filmi që i adha famën ishte filmi i vitit 2000 "The Patriot 2000 film" i drejtuar nga Roland Emmerich.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.imdb.com/name/nm0005042/