K2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
K2
K2, vera 2006
Pika më e lartë
Ngritja8,611 m (28,251 ft)
Prominenca4,017 m (13,179 ft)
Izolimi1,316 km (818 mi) Edit this on Wikidata
Gjeografia
K2 is located in Earth
K2
K2 (Earth)
VargmaliKarakoram
Ngjitja
Ngjitja e parë31 korrik 1954
Achille Compagnoni
Lino Lacedelli
Rruga e zakonshmeAbruzzi Spur

K2 (e njohur edhe si Qogir Feng, Chogori, Ketu/Kechu , dhe historikisht  mali Godwin-Austen) është një maje e vargmaleve Karakoram (ose Karakorum) është e vendosur në kufirin kinezo-pakistanez në rajon autonom të  Gilgit-Baltistanit (distrikti Skardu). është maja e dytë më e lartë në botë (pas Everestit) me një lartësi zyrtare prej 8 611m. Mbiquhet edhe si " mali pa mëshirë " [1].

Ngjitja e K2 është konsideruar më e vështirë se sa ajo e Everestit. Në mars të vitit 2012, vetëm 306 persona e  kanë bërë kundër 5 656 njerëz që kanë arritur majën e Everestit. Tetëdhjetë e një persona kanë vdekur në shpatet e saja, nga të cilët trembëdhjetë ishin  vetëm në vitin 1986. Më 2 gusht  2008, njëmbëdhjetë alpinistë gjetën vdekjen, viktima të një shkëputje të akullit e cila kishte shkatërruar litarët ; dy alpinistë të holandës, megjithatë, shpëtuan. maja është pothuajse aq e rrezikshme edhe në zbritje (40 % e të vdekurve)  kurse ngjitja  (60 % e të vdekurve). Në anën tjetër të majave mbi 8 000 m numri është më tepër se 80% e të vdekurve në ngjitje dhe 20 % në zbritje.

 Shënimet dhe referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ .K 2, Montagne sans pitié, Paris, Grenoble, Arthaud, 1954, in Paul Veyret, Revue de géographie alpine, Vol. 43,

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Roberto Mantovani dhe Kurt Dielberger, K2 : Një sfidë në  kufijtë e qiejve, Gründ, (ISBN 978-2700054583)
 • Charlie Buffet, Çmenduri e K2, Guerin, (ISBN 2911755766)
 • Walter Bonatti, K2, e vërteta, Guerin, al. " Terra Nova ", (ISBN 2911755758)
 • Walter Bonatti, K2, Guerin, (ISBN 2911755464)
 • Walter Bonatti, rasti i K2, botimet Guerin, al. " Terra Nova ", (ISBN 2911755464)
 • () Jim Curran, K2 : Historia e Malit të Egër, Hodder & Stoughton, (ISBN 978-0-340-66007-2), f. 25
 • Pali Molga, Tragjedi për K2, Paris, éditions Arthaud,
 • Daniel Parrochia, Rasti i K2, matematikë dhe alpinizem, Korridori i kaltër, (ISBN 978-2-914033-31-2)
 • Joe Simpson, Fytyra e mbuluar, Grenoble, botimet Glénat,
 • R. Messner dhe Alessandro Gogna, K2, botimet Arthaud,

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]