Sacha Baron Cohen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sacha Baron Cohen
Baron Cohen më 2011
U lind në
Sacha Noam Baron Cohen

13 tetor 1971
Londër, Angli
ShkollimiChrist's College, Cambridge
Profesioni
 • Komedian
 • aktor
 • skenarist
 • producent
Vite aktiviteti1995–present
Bashkëshorti/ja
(m. 2010)
Fëmijë3
Të afërm

Sacha Noam Baron Cohen (hebraisht: סָשָׁה נֹעַם בָּרוֹן כֹּהֵן; lindi më 13 tetor 1971) është një komedian, aktor, skenarist dhe producent anglez. Ai është më i njohur për krijimin dhe portretizimin e personazheve satirikë imagjinar Ali G, Borat Sagdiyev, Brüno Gehard dhe Gjeneral Admiral Haffaz Aladeen. Personazhet e tij ndërveprojnë me subjekte që nuk dyshojnë, të cilët nuk e kuptojnë se janë krijuar. Në British Comedy Awards 2012, Baron Cohen mori Çmimin e Arritjes së Jashtëzakonshme dhe pranoi çmimin në personazh si Ali G. Në vitin 2013, ai mori BAFTA Charlie Chaplin Britannia Award për ekselencë në komedi. Në vitin 2018, The Times e emëroi atë në mesin e 30 komedianëve më të mirë që jetojnë.

Duke filluar karrierën e tij në televizion, Baron Cohen u emërua i sapoardhuri më i mirë në British Comedy Awards 1999 për The 11 O'Clock Show. Ai krijoi dhe luajti si personazhi i tij Ali G në Da Ali G Show (2000–2004), duke marrë dy BAFTA Awards. Projekti i tij i ardhshëm televiziv, Who Is America? (2018) për Showtime, e pa atë të nominuar për Golden Globe Award për Aktorin më të Mirë - Seri Televizive Muzikore ose Komedi. Në vitin 2019, ai portretizoi Eli Cohen në serialin e kufizuar The Spy për OCS dhe Netflix, për të cilin ai mori një nominim për Golden Globe Award për Aktorin më të Mirë – Miniseri ose Film Televiziv.

Baron Cohen ka prodhuar dhe/ose interpretuar në filma komedi, si Ali G Indahouse (2002), Borat (2006) dhe vazhdimin e tij Borat Subsequent Moviefilm (2020), Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006), Brüno (2009), dhe The Dictator (2012). Ai është shfaqur gjithashtu në filma dramatikë duke përfshirë Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007), Hugo (2011), Les Misérables (2012), dhe The Trial of the Chicago 7 (2020). Në vitin 2016, ai luajti në Grimsby dhe luajti bashkë në Alice Through the Looking Glass. Rolet e tij të aktrimit të zërit përfshijnë Mbretin Julien XIII në serinë e filmave të Madagascar(2005–2012) dhe Uncle Ugo në Luca (2021).

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1996 Punch Personazh i panjohur Film i shkurtër
2000 The Jolly Boys' Last Stand Vinnie
2002 Ali G Indahouse Ali G
Borat Sagdiyev
Gjithashtu skenarist dhe producent ekzekutiv
2003 Spyz Ali G
James Bond
Film i shkurtër
Gjithashtu skenarist dhe producent ekzekutiv
2005 Madagascar King Julien XIII Zëri
2006 Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby Jean Girard MTV Movie Award for Best Kiss (with Will Ferrell)
2006 Borat Borat Sagdiyev Gjithashtu skenarist dhe producent
Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
Los Angeles Film Critics Association Award for Best Actor
Online Film Critics Society Award for Best Breakthrough Performance
San Francisco Film Critics Circle Award for Best Actor
Toronto Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated—Academy Award for Best Adapted Screenplay
Nominated—Central Ohio Film Critics Association Award for Actor of the Year
Nominated—Chicago Film Critics Association Award for Most Promising Performer
Nominated—Empire Award for Best Actor
Nominated—Irish Film & Television Awards – Best International Actor
Nominated—London Film Critics Circle Award for British Actor of the Year
Nominated—New York Film Critics Circle Award for Best Actor
Nominated—Online Film Critics Society Award for Best Actor
Nominated—Satellite Award for Best Actor
2007 Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street Signor Adolfo Pirelli Nominated—Broadcast Film Critics Association Award for Best Acting Ensemble
2008 Madagascar: Escape 2 Africa King Julien XIII Voice
2009 Brüno Brüno Gehard Gjithashtu skenarist dhe producent
Evening Standard British Film Awards: Peter Sellers award for Best Comedy
Nominated—Teen Choice Award Choice Summer Movie Actor
2010 Dinner for Schmucks No Producent ekzekutiv
2011 Hugo Inspector Gustav Dasté
2012 The Dictator Admiral General Haffaz Aladeen Gjithashtu skenarist dhe producent
2012 Madagascar 3: Europe's Most Wanted King Julien XIII Zëri
2012 Les Misérables M. Thénardier National Board of Review Award for Best Cast
Satellite Award for Best Cast – Motion Picture
Washington D.C. Area Film Critics Association Award for Best Ensemble
Nominated—Broadcast Film Critics Association Award for Best Acting Ensemble
Nominated—Phoenix Film Critics Society Award for Best Cast
Nominated—San Diego Film Critics Society Award for Best Performance by an Ensemble
Nominated—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
2013 Anchorman 2: The Legend Continues BBC News Reporter Cameo
Nominated—MTV Movie Award for Best Fight
2016 Grimsby Kyle Allen "Nobby" Butcher Also writer and producer
2016 Alice Through the Looking Glass Time
2020 The Trial of the Chicago 7 Abbie Hoffman Gjithashtu prodhues i asociuar
Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
Nominated—MTV Movie & TV Award for Best Performance in a Movie
Nominated—Academy Award for Best Supporting Actor
Nominated—Critics' Choice Movie Award for Best Supporting Actor
Nominated—Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Motion Picture
Nominated—Houston Film Critics Society Award for Best Supporting Actor
Nominated—London Film Critics' Circle Award for Supporting Actor of the Year
Nominated—San Diego Film Critics Society Award for Best Supporting Actor
Nominated—San Francisco Bay Area Film Critics Circle Award for Best Supporting Actor
Nominated—Satellite Award for Best Supporting Actor – Motion Picture
Nominated—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role
Nominated—St. Louis Gateway Film Critics Association Award for Best Supporting Actor
2020 Borat Subsequent Moviefilm Borat Sagdiyev Gjithashtu skenarist dhe producent
Golden Globe Award for Best Motion Picture – Musical or Comedy
Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
Nominated—Academy Award for Best Adapted Screenplay
2021 Luca Uncle Ugo Zëri[1]

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1988 EastEnders School Student Episode 316
1995 Jack and Jeremy's Police 4 Execution victim Film televiziv
Pump TV Himself (presenter)
1996–1997 F2F
1998 Comedy Nation Role të ndryshme 9 epizoda
Live from the Lighthouse Ali G Television special
1998–1999 The 11 O'Clock Show 45 epizoda; gjithashtu skenarist
2000–2004 Da Ali G Show Ali G
Borat Sagdiyev
Brüno Gehard
18 epizoda; gjithashtu krijues, shkrimtar dhe producent ekzekutiv
2004 Borat's Television Programme Borat Sagdiyev
Brüno Gehard
2 epizoda; gjithashtu krijues[2]
2005 Curb Your Enthusiasm Larry's guide Epizodi: "The End"
2006 Night of Too Many Stars Borat Sagdiyev Television special
2010 The Simpsons Jakob (zëri)[3] Epizodi: "The Greatest Story Ever D'ohed"
2013 Eastbound and Down Ronnie Thelman Epizodi: "Chapter 29"
2015 Highston No Producent ekzekutiv
2018 The Zen Diaries of Garry Shandling Himself Dokumentar televiziv
Seth Rogen's Hilarity for Charity Himself Television special
Who Is America? Various characters 7 episode; gjithashtu krijues, skrnarist, regjisor dhe producent ekzekutiv[4]
2019 The Spy Eli Cohen 6 epizoda; gjithashtu producent ekzekutiv
TBA Disclaimer Miniseri i ardhshëm
2025 Ironheart Mystery Man Post-production

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Artist
2000 "Music"[5][6][7] Ali G Madonna

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Feeney, Mark. "In 'Luca,' Pixar's latest, it's a story about fish out of water — literally". Boston Globe (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2021. Marrë më 12 qershor 2021.
 2. ^ Johnson, Ted (2022-12-05). "Sacha Baron Cohen's Borat Singes Donald Trump, Kanye West And Anti-Semitism In Irreverent Appearance For Kennedy Center Honors". Deadline Hollywood (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2022. Marrë më 2022-12-05.
 3. ^ The Greatest Story Ever D'ohed (#21.16) Arkivuar 7 dhjetor 2022 tek Wayback Machine. IMDb.
 4. ^ "IMDb". IMDb (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2020.
 5. ^ Manning, Kara (31 maj 2000). "Madonna Wraps Video As "Music" Leaks Online" (në anglisht). MTV News. Viacom. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2007. Marrë më 6 shtator 2010.
 6. ^ "Top 'TRL' Video Cameos: Ali G Shows Madonna The Real Big Ben!" (në anglisht). MTV Buzzworthy. Viacom. 13 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2013. Marrë më 29 gusht 2012.
 7. ^ "Ali G 'stars in Madonna video'". BBC News (në anglisht). 30 prill 2000. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2015. Marrë më 28 mars 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.