Jump to content

Isla Fisher

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Isla Fisher
Fisher më 2013
U lind në3 shkurt 1976
Maskat, Oman
ProfesioniAktore, shkrimtare
Vite aktiviteti1985–tani
Bashkëshorti/ja
(m. 2010)
Fëmijë3

Isla Lang Fisher (lindi më 3 shkurt 1976) është një aktore dhe shkrimtare australiane. E lindur në Oman nga prindër skocezë që u shpërngulën me të në Australi gjatë fëmijërisë së saj, ajo filloi të shfaqej në reklama televizive dhe u bë e njohur për portretizimin e saj të Shannon Reed në telenovelën australiane Home and Away (1994–1997), për të cilën mori dy nominime për Logie Award.

Fisher kaloi në Hollywood me portretizimin e saj të Mary Jane në përshtatjen live-action të Scooby-Doo (2002) dhe që atëherë ka luajtur në filma si Wedding Crashers (2005), Confessions of a Shopaholic (2009), Bachelorette (2012), The Great Gatsby (2013), Now You See Me (2013), dhe Nocturnal Animals (2016). Kreditë e tjera të saj të shquara përfshijnë Swimming Pool (2001), I Heart Huckabees (2004), London (2005), Wedding Daze (2006), The Lookout (2007), Hot Rod (2007), Definitely, Maybe (2008), Burke & Hare (2010), Visions (2015), Grimsby (2016), Keeping Up with the Joneses (2016), Tag (2018), The Beach Bum (2019), Greed (2019), dhe Blithe Spirit (2020). Ajo gjithashtu ka shprehur personazhe në filma të animuar si Horton Hears a Who! (2008), Rango (2011), Rise of the Guardians (2012), dhe Back to the Outback (2021).

Fisher pati një rol të përsëritur në sezonin e katërt dhe të pestë të sitcom Arrested Development (2013–2019) dhe luan në serialin dramë komedi Wolf Like Me (2022–tani). Ajo ka krijuar dy romane për të rinjtë dhe serinë e librave Marge in Charge. Ajo është e martuar me komedianin anglez Sacha Baron Cohen, me të cilin ka tre fëmijë.

Fisher ka lindur në Maskat,[1] vajza e prindërve skocezë Elspeth Reid dhe Brian Fisher.[2][3] Në atë kohë, babai i saj punonte atje si bankier për Kombet e Bashkuara.[4] Fisher dhe familja e saj u kthyen në qytetin e tyre të lindjes Bathgate, më pas u transferuan në Australi kur ajo ishte gjashtë vjeç dhe u vendos në Perth.[5] Ajo ka katër vëllezër dhe tha se kishte një edukim "të shkëlqyer" në Perth me një "jetë shumë të hapur".[6] Ajo ka deklaruar se "ndjeshmëria e saj është australiane", ajo ka një "qëndrim të qetë ndaj jetës" dhe se ndihet "shumë australiane".[7] Prindërit e saj më vonë u ndanë; nëna dhe vëllezërit e saj tani jetojnë në Athinë, ndërsa babai i saj jeton në Frankfurt.[7] Fisher ndoqi Swanbourne Primary School dhe Methodist Ladies' College në Perth. Ajo u shfaq në role kryesore në produksionet shkollore si Little Shop of Horrors. Në moshën 21-vjeçare, ajo ndoqi L'École Internationale de Théâtre Jacques LecoqParis, ku studioi për klloun, mimikë, teatër muzikor dhe commedia dell'arte.[8]

1985–2001: Kreditë e hershme të aktrimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fisher bëri paraqitjet e saj të para në ekran në reklama në televizionin australian në moshën 9-vjeçare dhe bëri debutimin e saj në aktrim profesional në vitin 1993 me dy role të ftuar në shfaqjet televizive për fëmijë Bay City dhe Paradise Beach. Në moshën 18-vjeçare, me ndihmën e nënës së saj, ajo botoi dy romane për adoleshencë, Bewitched dhe Seduced by Fame.[9] Në një intervistë të vitit 2005 me Sunday Mirror, ajo tha se po të mos kishte qenë e suksesshme si aktore, ndoshta do të kishte qenë një shkrimtare me kohë të plotë.[10]

Midis 1994 dhe 1997, Fisher luajti Shannon Reed, një grua e re, biseksuale pa vetëbesim, e cila zhvillon anoreksi, në telenovelën australiane Home and Away. Në një intervistë të vitit 1996 me The Sun-Herald, ajo foli për suksesin dhe përvojat e saj në shfaqje: "Do të isha budalla ta lija të më shkonte në kokë, sepse gjithçka mund të përfundojë nesër dhe unë thjesht do të zbehesha përsëri në errësirë. Më pëlqen duke punuar në Home and Away, por është një ngarkesë e madhe, kështu që stresohem shumë. Ne punojmë rreth 15 orë në ditë, duke përfshirë kohën që duhet për të mësuar linjat. Unë e di që shumë njerëz punojnë ato orë, por mendoj se ne me të vërtetë e ndjejmë sepse shumica prej nesh janë të rinj dhe mjaft të papërvojë. Por unë jam shumë mirënjohës sepse është një përvojë e mirë. Është si një praktikë, por ne e bëjmë atë përpara 20 milionë njerëzve, kështu që të gjitha gabimet tona janë në gjendje t'i shohë bota."[11] Për performancën e saj në serial, Fisher mori nominimet për Talentin e Ri më Popullor në Logie Awards më 1995,[12] dhe për Aktoren më të Popullarizuar në ceremoninë e vitit 1997.[13]

Pas largimit nga seria, Fisher u regjistrua në L'École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq, një shkollë trajnimi për teatër dhe arte në Paris, dhe vazhdoi të shfaqej në pantomime në Mbretërinë e Bashkuar.[14][15] Ajo gjithashtu bëri turne me Darren Day në muzikalin Summer Holiday; u shfaq në produksionin teatror në Londër të Così,[16] dhe luajti një anëtare fatkeqe të një grupi elitar studentësh ndërkombëtarë në filmin gjerman slasher Swimming Pool (2001).[17]

2002–2004: Kalimi në Hollywood

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fisher kaloi në Hollywood më 2002, me pjesën e dashurisë së një dembeli frikacak Shaggy Rogers në filmin live-action Scooby-Doo. Edhe pse Scooby-Doo mori komente negative, filmi ishte një sukses komercial, duke fituar 275.7 milionë dollarë në mbarë botën.[18] Në atë fazë të hershme të karrierës së saj, Fisher tha: "Unë dola vetëm në pjesën e pasme të filmit për premierën e Scooby Doo. Dhe më pas, përfundova duke marrë përfaqësim dhe përfundova duke marrë një punë, pothuajse menjëherë. Pra, Unë isha me fat, sepse nuk më duhej të dilja në L.A. dhe të bashkohesha me një radhë sado njerëzish dhe të përpiqesha të gjeja punë. Hyra në pjesën e pasme të atij që konsiderohej si një film i madh në studio që kishte pasur të jashtëzakonshëm sukses”.[19] Ajo më pas luajti role dytësore në filmin e pavarur Dallas 362 (2003) dhe komedinë australiane The Wannabes (gjithashtu 2003). Në rishikimin e tij për këtë të fundit, David Rooney i Variety mendoi se Fisher "shton bukuri të lehtë dhe një aluzion të zhvilluar pak të interesit romantik", në atë që ai e përmblodhi si një "farsë të pabarabartë, por tërheqëse për hyrjen në showbiz".[20] Në komedinë I Heart Huckabees (2004), me regji të David O. Russell, ajo luajti atë që u përshkrua si një "pjesë e vogël e fortë", nga gazeta The Age.[21]

2005–2009: Përparimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Fisher në Golden Globe Awards të 66-të (2009)

Zbulimi i Fisher erdhi me komedinë Wedding Crashers (2005), përballë Vince Vaughn dhe Owen Wilson,[22] duke marrë rolin e vajzës së vogël në dukje seksualisht agresive dhe të hershme të një politikani që bie në dashuri me një përplasës dasmash të papërgjegjshëm. Nga ana e saj në film, ajo u shpreh: "Ishte një personazh interesant për t'u luajtur, sepse ishte shumë e çmendur dhe i mungonte çdo lloj etikete shoqërore. Asaj nuk i intereson se çfarë mendon dikush". Për një skenë të veçantë, që përfshinte përmbajtje seksuale, ajo përdori një trup të dyfishtë. "E kam negociuar që në fillim, duke u përpjekur të analizoj pse. Më duket dhuna pornografike, thjesht e kotë dhe e panevojshme se lakuriqësia, sepse nuk ka asgjë më të qetë dhe më të bukur".[23] Filmi u prit mirë nga kritikët dhe fitoi 285.1 milion dollarë në mbarë botën.[24] Revista Empire e gjeti Fisherin si një "gëzim të papritur, që vjedh skena",[25] dhe performanca e saj i dha asaj Çmimin e Performancës së Përparuar në MTV Movie Awards dhe dy nominime Teen Choice Awards.

Fisher u shfaq si prezantuese e festës në Manhattan në dramën e pavarur London (2005), përballë Jessica Biel, Chris Evans dhe Jason Statham. Më pas ajo luajti në komedinë romantike Wedding Daze (2006), me Jason Biggs, duke luajtur rolin e një kamariereje të pakënaqur që fejohet spontanisht me një të ri të pikëlluar. Ndërsa Wedding Daze u hap në vendin e dytë në fundjavën e saj të hapjes në Mbretërinë e Bashkuar,[26] filmi mori komente mediokre nga kritikët.[27] Megjithatë, Reel Film Reviews e gjeti filmin si një "komedi romantike të pandershme, sporadike gazmore që krenohet me shfaqje fantastike nga yjet Jason Biggs dhe Isla Fisher".[28] Në thrillerin The Lookout (2007), përballë Joseph Gordon-Levitt dhe Matthew Goode, Fisher luajti një grua të përdorur nga një drejtues bande për të joshur një burrë me dëmtime mendore të qëndrueshme. Duke përshkruar se si e mori karakterin e saj, ajo tha: "Ishte një nga ato situata ku lexova skenarin dhe mendova, "Kjo është marrë. Nuk dua të luaj klishenë e femrës fatale. Nuk dua të eja dhe bëhu gruaja me oreks seksual, që dëshiron ta rrëzojë këtë burrë. Unë dua të hyj dhe ta bëj atë këtë zemër të madhe rrahëse, dhe të pafajshme një grua që nuk ka identitet, që njeh burrin me të cilin është, që nuk 'Kam një axhendë'. Sepse çdo personazh në skenar ka një axhendë. Mendova se sa interesante nëse personazhi im nuk e ka një të tillë, nëse ajo është viktimë e mirësisë së saj. Pra, kjo ishte pika ime e nisjes".[19] Ndërsa The Lookout mori një publikim të kufizuar, filmi u prit në mënyrë të favorshme.[29] The comedy Hot Rod (gjithashtu 2007), me Andy Samberg, e pa yllin e Fisher si fqinjin e diplomuar në kolegj, me të cilin një marifet amator është i dashuruar.

Në vitin 2001, Fisher u takua me komedianin dhe aktorin anglez Sacha Baron Cohen në një festë në Sydney.[30] Ata u fejuan në vitin 2004 dhe u martuan më 15 mars 2010 në një ceremoni jehudeParis.[31][32] Ata kanë tre fëmijë, të lindur më 2007, 2010 dhe 2015.[33][34][35][36] Ata banojnë në Sydney, duke e ndarë më parë kohën e tyre midis Los Anxhelosit dhe Londrës.[37][38]

Fisher u konvertua në besimin jehud të Baron Cohen para dasmës së tyre, për të cilën ajo tha më vonë, "Unë patjetër do të bëj një dasmë jehude vetëm për të qenë me Sacha. Do të bëja gjithçka, do të shkoja në çdo fe, për t'u bashkuar në martesë me të. kemi një të ardhme së bashku dhe feja vjen e dyta pas dashurisë për sa i përket nesh."[39] Pas tre vitesh studimi, ajo përfundoi konvertimin e saj në fillim të vitit 2007.[40] Ajo mori emrin hebraik Ayala (אילה), fjala hebraike për një dre femër, dhe e ka përshkruar veten si duke mbajtur Sabbath-in jehud.[41][42]

Fisher luajti një vajzë kopje e cila përfshihet romantikisht me një konsulent politik ambicioz në komedinë romantike Definitely, Maybe (2008), me Ryan Reynolds, Elizabeth Banks, Rachel Weisz and Abigail Breslin.[6] Rishikuesit menduan se filmi ishte një "hyrje freskuese në zhanrin e komedisë romantike"[43] dhe The New Yorker shkroi se "interesi qëndron" tek personazhet femra, duke përfunduar: "Isla Fisher, i shkurtër, me flokë të trashë ngjyrë gështenjë, është një shpirt i lirë i ndryshueshëm që e mban kryesimin mashkullor, e ndoshta edhe veten jashtë ekuilibrit”.[44] Buxhetuar në 7 milionë dollarë, Definitivisht, Ndoshta ishte një sukses komercial, duke fituar 55.4 milionë dollarë në mbarë botën.[45] Fisher gjithashtu shprehu një profesor në një qytet me krijesa mikroskopike në hitin e komedisë së animuar kompjuterike Horton Hears a Who! (2008), duke shfaqur Jim Carrey, Steve Carell, Will Arnett, ndër të tjera.[46]

Fisher mori rolin e saj të parë në film në komedinë Confessions of a Shopaholic (2009), ku ajo luajti një të diplomuar në kolegj që punon si gazetare financiare në New York City për të mbështetur varësinë e saj nga pazari. Ajo u ndje e “frikësuar” teksa merrte makinën e saj të parë me yllin, duke thënë: “Isha e mërzitur që dikush do të më jepte filmin tim. Jam e hutuar përjetësisht. Sa herë që shoh [producentin] Jerry Bruckheimer, dua ta tund atë dhe thuaj: "A je i çmendur? Pse më vendose në një poster?".[47] Me daljen e tij, filmi mori vlerësime të vakëta nga kritikët; ndërsa Time Out e përshkroi atë si "budallaqe dhe të adhurueshme", The Christian Science Monitor vërejti: "Isla Fisher është një pako kaq energjie komike saqë ta shikosh atë duke rrotulluar rrotat e saj në Confessions of a Shopaholic agresive joqesharake të një llogaritet si dënim mizor dhe i pazakontë për të, ashtu edhe për ne”.[48] Pavarësisht reagimit kritik, filmi ishte një sukses komercial; ajo u hap me 15 milionë dollarë në fundjavën e saj të hapjes në Amerikën e Veriut dhe vazhdoi me 108.3 milionë dollarë bruto në mbarë botën.ref>"Confessions of a Shopaholic (2009)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 28 shkurt 2022.</ref> Fisher mori nominimin e saj të tretë për Teen Choice Award.[49]

Viti Titulli Roli Shënimet
1997 Bum Magnet Emma Film i shkurtër
1998 Furnished Room Jennie
2000 Out of Depth Australian Girl #1
2001 Swimming Pool Kim
2002 Dog Days Bianca
2002 Scooby-Doo Mary Jane
2003 The Wannabes Kirsty
2003 Dallas 362 Redhead
2004 I Heart Huckabees Heather
2005 Wedding Crashers Gloria Cleary
2005 London Rebecca
2006 Wedding Daze Katie
2007 The Lookout Luvlee
2007 The Simpsons Movie Consultant Skenat u fshinë[50]
2007 Hot Rod Denise
2008 Definitely, Maybe April
2008 Horton Hears a Who! Dr. Mary Lou Larue zëri
2009 Confessions of a Shopaholic Rebecca Bloomwood
2010 Burke and Hare Ginny Hawkins
2011 Rango Beans zëri
2012 Bachelorette Katie
2012 Rise of the Guardians Tooth Fairy zëri
2013 The Great Gatsby Myrtle Wilson
2013 Now You See Me Henley Reeves
2013 Life of Crime Melanie Ralston
2015 Visions Eveleigh
2015 Klovn Forever Herself Cameo
2016 Grimsby Jodie Figgs
2016 Keeping Up with the Joneses Karen Gaffney
2016 Nocturnal Animals Laura Hastings
2018 Tag Anna Malloy
2019 The Beach Bum Minnie
2019 Greed Samantha
2020 Blithe Spirit Ruth Condomine
2020 Godmothered MacKenzie Walsh
2021 Back to the Outback Maddie zëri
2023 Strays Maggie zëri
Viti Titulli Roli Shënimet
1993 Bay Cove Vanessa Walker Seri
1993 Paradise Beach Robyn Devereaux Barsby 2 epizoda
1994 - 1997 Home and Away Shannon Reed 345 epizoda
1999 Oliver Twist Bet Miniseri
2000 Sunburn Woman 1 epizod
2000 Hearts and Bones Australian Barmaid 1 epizod
2001 Attila Cerca Miniseri
2002 Beastmaster Demon Manaka 1 epizod
2003 Da Ali G Show Thug Bitch (Spyz) 1 epizod "Belief"
2004 Pilot Season Butterfly 1 epizod
2010 Neighbors from Hell Unnamed 3 epizoda; zëri
2011 Bored to Death Rose 2 epizoda
2013, 2018 Arrested Development Rebel Alley 13 epizoda (sezoni 4–5)
2015 Sofia the First Button 2 epizoda; zëri
2018 Angie Tribeca Lana Bobanna 1 epizod: "Glitch Perfect"
2020 Curb Your Enthusiasm Carol 1 epizod
2022 - tani Wolf Like Me Mary Roli kryesor, gjithashtu producent ekzekutiv
 1. ^ "Sacha Baron Cohen Jokes He Forgot Wife Isla Fisher's Birthday as He Celebrates Golden Globe Nominations". E! (në anglisht). 3 shkurt 2021. Marrë më 17 maj 2021. However, that wasn't the only celebratory post Cohen shared on Feb. 3. He also made sure to tell the world that it was his wife Isla Fisher's 45th birthday.
 2. ^ Isla Fisher Reveals Husband Sacha Baron Cohen Bought Her a Ring After Her Father Died to 'Hold His Memory Close' — People
 3. ^ Marcie Muir, Kerry White (1992). Australian Children's Books: 1989–2000 (në anglisht). Melbourne University Publishing. ISBN 9780522850888.
 4. ^ "Oman-born actress, spouse donate $1 million for Syrian children". Times of Oman (në anglisht). 2015-12-28. Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2016. Marrë më 2020-02-27.
 5. ^ "Isla Fisher maintains she is not a shopaholic, STV Video". Video.stv.tv (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2009. Marrë më 6 maj 2010.
 6. ^ a b Roberts, Sheila (25 mars 2007). "Isla Fisher Interview, The Lookout" (në anglisht). MoviesOnline. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007. Marrë më 26 mars 2007.
 7. ^ a b "Isla an Aussie at heart". Sunday Mail (në anglisht). 25 mars 2007. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2009. Marrë më 26 mars 2007.
 8. ^ "The Vanities Girls". Vanity Fair (në anglisht). New York. 1 mars 2009. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2014.
 9. ^ Pringle, Gill (28 September 2007). "Hot Bod is keeping mum". The Independent.
 10. ^ Harry, Ethan (17 July 2005). "Interrogation Isla Fisher". Sunday Mirror.
 11. ^ Browne, Rachel (15 prill 1996). "The Money and the Box". The Sun-Herald (në anglisht). Fairfax Media. fq. 126. Marrë më 15 korrik 2012.
 12. ^ Warneke, Ross (26 prill 1995). "And now...the envelopes please". The Age (në anglisht). Fairfax Media. Marrë më 20 korrik 2011.
 13. ^ Browne, Rachel (17 maj 1997). "A bolt from the Blue". The Sun-Herald (në anglisht). Fairfax Media. fq. 32. Marrë më 18 korrik 2011.
 14. ^ "Australian TV soap opera stars in UK pantomimes". National Library of Australia (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2017. Marrë më 19 korrik 2017.
 15. ^ "The Vanities". Vanity Fair (në anglisht). Marrë më 19 korrik 2017.
 16. ^ "Isla Fisher: Why I'm promoting breastfeeding in the developing world" (në anglisht). Metro. 19 shkurt 2013. Marrë më 11 korrik 2014.
 17. ^ "Isla Fisher – The Pool (2001)" (në anglisht). YouTube. Arkivuar nga origjinali më 2021-10-30. Marrë më 11 korrik 2014.
 18. ^ "Scooby-Doo (2002)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 28 shkurt 2022.
 19. ^ a b "Isla Fisher Interviewed – THE LOOKOUT". Collider (në anglisht). 28 mars 2007.
 20. ^ Rooney, David (13 maj 2003). "The Wannabes". Variety (në anglisht).
 21. ^ "Fishing for trouble". The Age (në anglisht). 7 gusht 2005. Marrë më 28 shkurt 2022.
 22. ^ "Isla Fisher Is A Little Afraid Of Her 'Wedding Crashers' Fans (VIDEO)". HuffPost (në anglisht). 24 maj 2013. Marrë më 18 nëntor 2019.
 23. ^ "Isla Fisher/Wedding Crashers Interview". Filmmonthly.com (në anglisht).
 24. ^ "Wedding Crashers (2005)". Box Office Mojo (në anglisht).
 25. ^ Thomas, William (janar 2000). "Wedding Crashers". Empire (në anglisht). Marrë më 28 shkurt 2022.
 26. ^ "Around the World Roundup: 'At World's End' Dominates Again". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 28 shkurt 2022.
 27. ^ "Wedding Daze". Rotten Tomatoes (në anglisht).
 28. ^ "2006 TIFF Update #8 – Reviews by David Nusair". Reelfilm.com (në anglisht).
 29. ^ "Skip 'Grindhouse,' Consider 'The Lookout' and See 'Black Book'". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2018. Marrë më 22 maj 2018.
 30. ^ "Buzz: Sacha Baron Cohen and Isla Fisher Wed". People (në anglisht). 22 mars 2010. Marrë më 18 nëntor 2019.
 31. ^ "Isla Fisher and Sacha Baron Cohen Wed". Showbiz.sky.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2010. Marrë më 6 maj 2010.
 32. ^ Nudd, Tim. "Isla Fisher and Sacha Baron Cohen's Secret, Six-Guest Wedding". People (në anglisht). Marrë më 18 nëntor 2019.
 33. ^ Silverman, Stephen M. (19 tetor 2007). "Isla Fisher, Sacha Baron Cohen Welcome a Baby". People (në anglisht). Marrë më 18 nëntor 2019.
 34. ^ "Baby Borat's Beverly Hills Outing". People (në anglisht). 22 nëntor 2007. Marrë më 18 nëntor 2019.
 35. ^ "Revealed! Find Out The Name of Isla Fisher's Baby". Us Weekly (në anglisht). 10 mars 2011. Marrë më 3 shtator 2012.
 36. ^ "Sacha Baron Cohen & Isla Fisher Holy Moses It's A Boy!!" (në anglisht). TMZ. 16 prill 2015. Marrë më 16 prill 2015.
 37. ^ "Isla Fisher's My London". Standard.co.uk (në anglisht). 10 prill 2012.
 38. ^ David, Mark (26 korrik 2010). "Sacha Baron Cohen Lists and Goes Big In Los Angeles". Variety (në anglisht).
 39. ^ Isla Fisher says marriage with Sacha Baron Cohen is like 'winning the lottery' Hello!. 30 tetor 2012.
 40. ^ Simpson, Richard; Weaver, Clair (4 mars 2004). "I is marrying me Julie". Evening Standard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2011. Marrë më 28 shkurt 2022.
 41. ^ Lipworth, Elaine (19 shkurt 2009). "Fisher: I'm addicted to breastfeeding" (në anglisht). Metro. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2012. Marrë më 28 shkurt 2022.
 42. ^ "Bruno star set to wed Isla Fisher". Stuff.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2010. Marrë më 28 shkurt 2022.
 43. ^ "Definitely, Maybe". Rottentomatoes.com (në anglisht).
 44. ^ Denby, David (25 shkurt 2008). "Taking Action". New Yorker (në anglisht).
 45. ^ "Definitely, Maybe (2008)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 28 shkurt 2022.
 46. ^ Scott, A. O. (14 mars 2008). "Saving Who-Ville Is a Big Production". The New York Times (në anglisht). Marrë më 28 shkurt 2022.
 47. ^ "Confessions of Isla Fisher". Orange County Register (në anglisht). 12 shkurt 2009.
 48. ^ "Review: 'Confessions of a Shopaholic'" (në anglisht). Christian Science Monitor. 14 shkurt 2009.
 49. ^ "Shocker! Twilight Leads Teen Choice Noms" (në anglisht). E! Online. 8 korrik 2009. Marrë më 28 shkurt 2022.
 50. ^ "Fisher: I was cut out of Simpsons!". independent (në anglisht). 29 nëntor 2012. Marrë më 28 shkurt 2022.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]