Jump to content

Rango (film 2011)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rango
Regjia ngaGore Verbinski
Skenari ngaJohn Logan
Historia nga
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaRoger Deakins
MontazhiCraig Wood
MuzikaHans Zimmer

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaParamount Pictures
Data e publikimit
Stampa:Film date
Kohëzgjatja
107 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$135 million[1][2]
Fitimi$245.7 million[1]

Rango është një film komedi Perëndimor i animuar amerikan i vitit 2011 me regji të Gore Verbinski nga një skenar i John Logan. Bashkëprodhuar nga Verbinski me Graham King and John B. Carls, filmi luan zërat e Johnny Depp, Isla Fisher, Abigail Breslin, Ned Beatty, Alfred Molina, Bill Nighy, Stephen Root, Harry Dean Stanton, Ray Winstone, dhe Timothy Olyphant. Komploti i filmit përqendrohet në Rango (Depp), një kameleon i përkëdhelur i cili aksidentalisht përfundon në qytetin e Dirt, një post që ka nevojë të dëshpëruar për një sherif të ri. Rango u prodhua nga Nickelodeon Movies, Blind Wink Productions i Verbinski dhe GK Films i King, dhe u shpërnda nga Paramount Pictures, me animacionin e ofruar nga Industrial Light & Magic.[3]

Rango u shfaq premierë në Westwood më 14 shkurt 2011 dhe u shfaq në Shtetet e Bashkuara më 4 mars 2011. Filmi ishte një sukses i madh kritik dhe komercial, duke fituar 245.7 milionë dollarë kundrejt një buxheti prej 135 milionë dollarësh. Në Academy Awards të 84-të, filmi fitoi filmin më të mirë të animuar, duke e bërë atë filmin e parë jo-Disney ose Pixar që fiton që nga Happy Feet të vitit 2006, dhe i fundit që fitoi deri në Spider-Man: Into the Spider-Verse të vitit 2018.[4]

Një kameleon kafshësh me mendje teatrale ngec në Shkretëtirën MojaveNevadës pasi terrariumi i tij bie aksidentalisht nga makina e pronarit të tij. Duke kërkuar strehim, ai mëson nga një armadillo me nëntë breza të quajtur Roadkill, i cili po kërkon "Shpirtin e Perëndimit" mistik dhe i tregon kameleonit të një qyteti të shkretëtirës së Perëndimit të Vjetër të quajtur Dirt, ku uji hyn përmes një riti misterioz të mërkurën.

Duke mos parë mundësi të tjera, kameleoni niset në shkretëtirë. Atje, ai mezi shmang të hahet nga një skifter i egër me bisht të kuq përpara se të takojë Beans, një iguanë e shkretëtirës, i cili e çon në Dirt.

I pyetur për identitetin e tij, kameleoni e prezanton veten para banorëve të qytetit si një vrapues i ashpër i quajtur "Rango" dhe shpejt përplaset me përbindëshin Gila Bad Bill, i cili e sfidon atë në një dyluftim. Skifteri ndërpret duelin dhe ndjek Rango, i cili aksidentalisht troket mbi një kullë uji të zbrazët dhe e shtyp skifterin për vdekje. Duke besuar se ai e bëri këtë qëllimisht, banorët e qytetit lavdërojnë Rango, i cili emërohet si sherif i ri nga breshka e shkretëtirës së Dirt, kryebashkiaku John. Ndërkohë, banorët e qytetit shqetësohen se me vdekjen e skifterit, do të rikthehet gjuajtësi famëkeq gjarpëri me zile Jake.

Me qytetin të dëshpëruar për ujë gjatë një thatësire, Beans kërkon që Rango të hetojë se ku ka shkuar uji dhe duke e bërë këtë, ai ndihmon pa dashje një bandë hajdutësh bankash, të udhëhequr nga një urith i quajtur Balthazar, për të vjedhur furnizimin me ujë. Rango organizon një posse që më vonë gjen bankierin, Mr. Merrimack, të vdekur në mes të shkretëtirës. Posse i gjurmon hajdutët deri në strehën e tyre, ku ata luftojnë me klanin e kalërimit të lakuriqëve të natës së Balthazar mbi shishen e vjedhur të ujit përpara se të zbulojnë se ajo ishte bosh. Grabitësit pohojnë se e kanë gjetur të tillë, por Rango ende i mban në paraburgim.

Pasi u pyet nga Rango në lidhje me blerjen e tokës rreth Dirt, John sjell në Rattlesnake Jake, i cili e largon atë nga qyteti pasi e detyroi të pranonte gënjeshtrat e tij te banorët e qytetit. I dëshpëruar, Rango kthehet në autostradë, ku bie të fikët pasi kalon në anën tjetër. Ai përfundimisht takohet me Shpirtin e Perëndimit, një burrë të moshuar pa emër, i cili e këshillon të kthehet në Dirt dhe t'i rregullojë gjërat, duke i thënë se "Asnjë njeri nuk mund të largohet nga historia e tij".

Me ndihmën e Roadkill dhe yucas mistike lëvizëse, Rango zbulon një valvul mbyllëse emergjente në një tubacion uji për në Las Vegas. Gjoni e ka manipuluar atë për të shkaktuar mungesën e ujit në mënyrë që të mund ta blinte tokën për vete.

Me një plumb të vetëm, Rango kthehet në Dirt dhe sfidon Jake në një dyluftim, një devijim për të lejuar yucas të rivendosin ujin e qytetit dhe Rango t'ia bëjë të qartë vendosmërinë e tij Jake. Megjithatë, Xhoni dhe njerëzit e tij e detyrojnë Rangon të dorëzohet duke kërcënuar jetën e Beans përpara se të tentojnë të mbytin dyshen brenda kasafortës së bankës.

John më pas përpiqet të qëllojë Jake me armën e Rangos – duke besuar se ai dhe Rango përfaqësojnë shumë nga traditat e vjetra – por zbulon se Rango ka marrë plumbin e vetëm, të cilin e përdor për të thyer derën e xhamit të kasafortës, duke çliruar veten dhe Beans. I impresionuar, Jake përshëndet Rango që provoi heroizmin e tij përpara se ta çonte John në shkretëtirë për t'u hakmarrë për këtë akt tradhtie. Qytetarët e Dirt festojnë rikthimin e furnizimit me ujë dhe Rango, tashmë një hero i vërtetë.

Ngjashmëria e Benicio del Toro përdoret shkurtimisht për të përfaqësuar personazhin e tij të Dr. Gonzo nga Fear and Loathing in Las Vegas në një paraqitje cameo, së bashku me Johnny Depp si Raoul Duke.

Rango fitoi $123,477,607 në Amerikën e Veriut dhe $122,246,996 në vende të tjera për një total prej $245,724,603.[1] Është filmi i 24-të me fitimet më të larta të vitit 2011 në mbarë botën.[9]

Në Amerikën e Veriut, Rango debutoi në 3,917 kinema, duke fituar 9,608,091 dollarë në ditën e parë dhe 38,079,323 dollarë gjatë fundjavës së hapjes, duke u renditur numri një në arkë.[1] Edhe pse filmi ra në vendin e dytë pas Battle: Los Angeles javën e ardhshme, ai do të vazhdonte të tejkalonte hapjen më të dobët të dështimit të animuar të Disney, Mars Needs Moms.[10] Më 26 mars 2011, ai u bë filmi i parë i vitit 2011 që kaloi shifrën e 100 milionë dollarëve në Amerikën e Veriut.[11]

Në tregjet jashtë Amerikës së Veriut, gjatë fundjavës së parë, fitoi $16,770,243 në 33 vende.[12] Ai kryesoi biletat ndërkombëtare dy herë në mars 2011.[13][14] Edhe pse filmi nuk e dyfishoi buxhetin e tij, ai u shpall i suksesshëm nga Paramount i cili më pas njoftoi formimin e departamentit të vet të animacionit.[15]

Përgjigje kritike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në faqen e internetit të grumbulluesit të rishikimeve Rotten Tomatoes, 88% e 228 komenteve të kritikëve janë pozitive, me një vlerësim mesatar prej 7.6/10. Konsensusi kritik i faqes në internet thotë: "Rango është një shpërthim i zgjuar dhe kreativ i argëtimit të animuar bukur dhe Johnny Depp jep një performancë vokale shumëngjyrëshe si një kafshë shtëpiake në një botë të panjohur".[16] Metacritic, i cili përdor një mesatare të ponderuar, i caktoi filmit një rezultat prej 75 nga 100, bazuar në 35 kritikë, duke treguar vlerësime "përgjithësisht të favorshme".[17] Publiku i anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë mesatare "C+" në një shkallë A+ deri në F.[18][19][20]

Lista e çmimeve dhe nominimeve
Çmimi Kategoria Marrësi(t) Rezultati
Academy Awards Best Animated Film Gore Verbinski Fitues/e
Alliance of Women Film Journalists Best Animated Film Fitues/e
Best Animated Female Isla Fisher Fitues/e
American Cinema Editors Best Edited Animated Feature Film Craig Wood Fitues/e
Annie Awards Best Animated Feature Fitues/e
Animated Effects in an Animated Production Chase Cooper Kandidat/e
Willi Geiger Kandidat/e
Character Design in a Feature Production Mark "Crash" McCreery Fitues/e
Directing in a Feature Production Gore Verbinski Kandidat/e
Storyboarding in a Feature Production Delia Gosman Kandidat/e
Josh Hayes Kandidat/e
Writing in a Feature Production John Logan, Gore Verbinski and James Ward Byrkit Fitues/e
Editing in a Feature Production Craig Wood Fitues/e
BAFTA Best Animated Film Gore Verbinski Fitues/e
Boston Society of Film Critics Awards Best Animated Film Fitues/e
Broadcast Film Critics Association Awards Best Animated Feature Fitues/e
Chicago Film Critics Association Awards Animated Feature Gore Verbinski Fitues/e
Golden Globes Awards Best Animated Feature Film Kandidat/e
Hollywood Film Festival Best Animated Fitues/e
IGN Best of 2011 Best Animated Movie Fitues/e
International Film Music Critics Association Best Original Score for an Animated Feature Hans Zimmer Kandidat/e
Kids Choice Awards Favorite Voice from an Animated Movie Johnny Depp Kandidat/e
Los Angeles Film Critics Association Awards Best Animated Film Fitues/e
Motion Picture Sound Editors Best Sound Editing in an Animation Feature Film Kandidat/e
National Board of Review Awards Best Animated Feature Fitues/e
Online Film Critics Society Awards Best Animated Feature Fitues/e
People's Choice Awards[21] Favorite Movie Animated Voice Johnny Depp Fitues/e
Producers Guild of America Awards Best Animated Theatrical Motion Pictures John B. Carls, Gore Verbinski Kandidat/e
San Francisco Film Critics Circle Awards Best Animated Feature Fitues/e
Satellite Awards Motion Picture, Animated or Mixed Media Kandidat/e
Saturn Awards Best Animated Film Kandidat/e
Teen Choice Awards[22] Choice Movie Animated Voice Johnny Depp Fitues/e
Toronto Film Critics Association Awards Best Animated Feature Kandidat/e
Visual Effects Society[23] Outstanding Visual Effects in an Animated Feature Motion Picture Tim Alexander, Hal Hickel, Jacqui Lopez, Katie Lynch Fitues/e
Outstanding Animated Character in an Animated Feature Motion Picture Frank Gravatt, Kevin Martel, Brian Paik, Steve Walton Fitues/e
Outstanding Created Environment in an Animated Feature Motion Picture John Bell, Polly Ing, Martin Murphy, Russell Paul Fitues/e
Outstanding Virtual Cinematography in an Animated Feature Motion Picture Colin Benoit, Philippe Rebours, Nelson Sepulveda, Nick Walker Fitues/e
 1. ^ a b c d "Rango (2011)". Box Office Mojo. IMDb. Marrë më 3 mars 2021.
 2. ^ Kaufman, Amy (3 mars 2011). "Movie Projector: 'Rango' expected to shoot down the competition". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2011. Marrë më 3 mars 2011.
 3. ^ Moody, Annemarie. "ILM Jumps to Features with Rango", Animation World Network, September 12, 2008. WebCitation archive
 4. ^ Richwine, Lisa (27 shkurt 2012). "'Rango' wins Oscar for best animated feature film". Reuters (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2017. Marrë më 7 shkurt 2018.
 5. ^ C., Sonja (4 mars 2011). "Abigail Breslin in Rango". Scholastic Corporation. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2016. Marrë më 31 maj 2013. My character in Rango is Priscilla. She is a cactus mouse and the technically [sic] term is an Aye-aye ... {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Donald Schultz, Gore Verbinski, "Real Creatures of Dirt", Rango DVD. Schultz: "She represents one of the strangest looking creatures on our planet. She's not from the desert or the United States at all..." Verbinski: "[Character designer] Crash [McCreery] went and did the research and found the aye-aye ... which doesn't really belong in this particular desert."
 7. ^ O'Hehir, Andrew. "'Rango' and the rise of kidult-oriented animation", Salon.com, March 2, 2011. WebCitation archive.
 8. ^ a b Coyle, Jake (4 mars 2011). "Movie review: 'Rango'". Associated Press via NorthJersey.com. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ [=https://www.boxofficemojo.com/year/world/2011/ 2011 Worldwide Box Office] Box Office Mojo. Marrë më 23 shtator 2023]
 10. ^ Barnes, Brooks (13 mars 2011). "'Mars Needs Moms' ... and Paying Customers". The New York Times (në anglisht).
 11. ^ Gray, Brandon (28 mars 2011). "Weekend Report: 'Wimpy Kid' Blindsides 'Sucker Punch'". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 1 shkurt 2020.
 12. ^ Segers, Frank (6 mars 2011). "'King's Speech' Nabs No. 1 at Int'l Weekend Box Office With $19.4 Million". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2011. Marrë më 9 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Overseas Total Box Office March 11–13, 2011". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-06-23. Marrë më 27 shkurt 2011.
 14. ^ "Overseas Total Box Office March 18–20, 2011". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-06-23. Marrë më 27 shkurt 2011.
 15. ^ Semigran, Aly (6 korrik 2011). "Riding high off the success of 'Rango,' Paramount Pictures to launch in-house animation division". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2011.
 16. ^ "Rango". Rotten Tomatoes. Fandango. Marrë më 20 janar 2024
 17. ^ "Rango (2011)". Metacritic. Fandom, Inc. Marrë më 30 janar 2022.
 18. ^ McClintock, Pamela (4 mars 2011). "'Rango' Wins Friday Box Office With $9.8 Mil". The Hollywood Reporter (në anglisht). moviegoers gave the toon a C+ CinemaScore. Paramount insiders say the CinemaScore could reflect the fact that Rango is a notch more sophisticated than most toons, sparking debate among moviegoers.
 19. ^ Young, John (6 mars 2011). "Box office report: 'Rango' is No. 1 with $38 mil". Entertainment Weekly (në anglisht). Rango garnered a dispiriting "C+" grade from CinemaScore audiences. Adults, in particular, didn't enjoy the ride, with those 25 and up rating the movie a "C."
 20. ^ John Young (2011-03-20). "Box office report: 'Limitless' conquers weekend with $19 mil". Entertainment Weekly (në anglisht). appears to be benefiting from positive word-of-mouth despite its puzzling "C+" CinemaScore rating.
 21. ^ Nominations Announced for the 'People's Choice Awards 2012'
 22. ^ Ng, Philiana (19 korrik 2011). "Teen Choice Awards 2011: 'Pretty Little Liars,' Rebecca Black Added to List of Nominees". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 27 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "10th Annual VES Awards Recipients". Visual Effects Society. 7 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2012. Marrë më 8 shkurt 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)