Jump to content

Definitely, Maybe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Definitely, Maybe
Regjia ngaAdam Brooks
Shkruar ngaAdam Brooks
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaFlorian Ballhaus
MontazhiPeter Teschner
MuzikaClint Mansell

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures (International)
Mars Distribution (France)[1]
Data e publikimit
14 shkurt 2008
Kohëzgjatja
111 minuta[2]
Shtetet
 • Gjermania[3]
 • Mbretëria e Bashkuar[3]
 • Shtetet e Bashkuara[3]
 • Francë[3]
GjuhaAnglisht
Buxheti$24 million[4]
Fitimi$56 million[5]

Definitely, Maybe është një film komedi romantike i vitit 2008, shkruar dhe drejtuar nga Adam Brooks, me aktorë Ryan Reynolds, Isla Fisher, Rachel Weisz, Elizabeth Banks, Abigail Breslin, dhe Kevin Kline. I vendosur në New York City, filmi flet për një ish-këshilltar politik i cili përpiqet të ndihmojë vajzën e tij të kuptojë divorcin e tij të afërt duke i treguar asaj historinë e marrëdhënieve të tij të kaluara romantike dhe se si ai përfundoi duke u martuar me nënën e saj. Filmi fitoi 56 milionë dollarë në mbarë botën.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Will Hayes punon në një agjenci reklamashNew York City dhe është në mes të një divorci nga gruaja Sarah. Pas klasës së saj të parë të edukimit seksual, vajza e tij 10-vjeçare Maya këmbëngul të dëgjojë historinë se si u takuan prindërit e saj. Will dorëzohet, por ndryshon emrat dhe disa nga faktet, duke e lënë Maya të gjejë se cila nga gratë nga e kaluara e tij është Sarah, nëna e saj.

Në vitin 1992, Will diplomohet në Universitetin e Wisconsin-Madison dhe lë pas të dashurën e tij të kolegjit, "Emily Jones", për të punuar në fushatën e Bill Clinton në New York City. Atje, ai takohet me "April Hoffman", një punonjëse tjetër e fushatës dhe i dërgon një paketë nga Emily shoqes së saj të kolegjit, "Summer Hartley". Paketa zbulohet se është ditari i Summer, të cilin Will e lexon, duke mësuar se ajo kishte një lidhje të shkurtër me Emily. Summer është në lidhje me profesorin e saj, Hampton Roth, por spontanisht puth Will.

Ai i tregon April planin e tij për t'i propozuar Emilit dhe përsërit propozimin e tij; April përgjigjet: "Patjetër, ndoshta." Ata shkojnë në apartamentin e saj ku Will vëren shumë kopje të saj të Jane Eyre. Ajo shpjegon se babai i saj i dha një kopje me një mbishkrim personal pak para se të vdiste, por libri humbi më vonë. Ajo ka kaluar vite duke kërkuar në librari të dorës së dytë për ta gjetur dhe mbledh çdo kopje me një mbishkrim. April dhe Will puthen, por ai largohet papritur. Të nesërmen vjen Emily, por kur Will përpiqet të propozojë, ajo rrëfen se ka fjetur me shokun e tij të dhomës dhe e nxit atë të vazhdojë dhe të ndjekë ambiciet e tij.

Pasi Clinton zgjidhet, Will hap një firmë konsulence politike dhe qëndron në kontakt të ngushtë me April ndërsa ajo udhëton nëpër botë. Ai takohet me Summer, tashmë gazetare dhe beqare, dhe fillojnë një lidhje. April kthehet nga jashtë, duke planifikuar t'i thotë Will se e do, por zbulon se ai po planifikon t'i propozojë Summer. Will mëson se Summer ka shkruar një artikull që do të prishë fushatën e kandidatit të tij. Ai i kërkon asaj që të mos e publikojë, por ajo refuzon dhe Will i jep fund lidhjes së tyre. Artikulli e prish fushatën, duke humbur Will karrierën e tij politike dhe miqtë.

Vite më vonë, April arrin tek Will, i cili ka rënë në depresion. Ajo organizon një festë për ditëlindjen e Will, duke e ribashkuar me kolegët e tij të vjetër, por ai në heshtje largohet nga festa herët. Më pas, Uill i rrëfen në mënyrë të dehur Prillit se e do atë, duke çuar në një debat për gjendjen e jetës së tyre. Duke kaluar një librari, ai gjen kopjen e mbishkruar të babait të Jane Eyre April, që i kishte dhënë asaj. Ai shkon në apartamentin e April për t'i dhënë asaj librin, por vendos kundër tij kur takon të dashurin e saj Kevin, i cili jeton me të. Will ndeshet me Summer e cila i thotë se është shtatzënë dhe e fton në një festë ku ai ribashkohet me Emily, e cila së fundmi është zhvendosur në New York City.

Në të tashmen, Maya dedukton se "Emily" është nëna e saj. Maya shpreson që prindërit e saj të ribashkohen, por Will e siguron Mayan se ajo është fundi i lumtur i historisë, përpara se të finalizojë divorcin e tij.

Duke shpaketuar në apartamentin e tij të ri, Will zbulon librin e April. Ai ia sjell duke i kërkuar falje që priti kaq gjatë, por ajo i kërkon të largohet. Me nxitjen e Maya-s, Will kupton se është i mjerë pa April, emrin e së cilës nuk ia ndryshoi në histori si "Emily"/Sarah dhe "Summer", emri i vërtetë i së cilës është Natasha. Will dhe Maya shkojnë në apartamentin e April, dhe ai përpiqet t'i shpjegojë arsyetimin e tij, por ajo nuk i lë të hyjnë. Duke pritur para derës, Maya inkurajon Will t'i tregojë April historinë, ndërsa April dëgjon bisedën përmes telefonit. Ndërsa Will dhe Maya largohen, April vrapon pas tyre. Will shpjegon se ai e mbajti librin si të vetmen gjë që i kishte mbetur prej saj. April i fton ata të hyjnë për t'i treguar asaj historinë dhe ajo dhe Will puthen.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes filmi ka një vlerësim të miratimit prej 70% bazuar në vlerësimet nga 148 kritikë, me një vlerësim mesatar prej 6.5/10. Konsensusi i faqes thotë: "Me një skenar të zgjuar dhe drejtime karizmatike, Definitely, Maybe është një hyrje freskuese në zhanrin e komedisë romantike".[6]Metacritic filmi ka një rezultat mesatar prej 59 nga 100 bazuar në 33 komente, duke treguar "rishikime të përziera ose mesatare".[7] Publiku i anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë mesatare "B+" në një shkallë A+ deri në F.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Definitely, Maybe (2008)". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2009-04-03. Marrë më 2008-02-27.
 2. ^ "Definitely, Maybe (12)". British Board of Film Classification (në anglisht). 7 janar 2008. Marrë më 1 dhjetor 2008.
 3. ^ a b c d "Definitely, Maybe (2008)". British Film Institute (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2017. Marrë më 2017-01-19.
 4. ^ Goodman, Dean (17 shkurt 2008). "Jumper leaps to top of North American box office". Reuters (në anglisht). Marrë më 5 maj 2009.
 5. ^ "Definitely, Maybe". The Numbers (në anglisht). Marrë më 13 dhjetor 2017.
 6. ^ "Definitely, Maybe (2008)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Marrë më 2021-01-03.
 7. ^ "Definitely, Maybe (2008): Reviews". Metacritic (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2010. Marrë më 2020-04-04.
 8. ^ "Find CinemaScore" (Type "Definitely, Maybe" in the search box) (në anglisht). CinemaScore. Marrë më 25 shkurt 2022.