Kinemaja e Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shenja e HollivuditHollywood Hills, shpesh konsiderohet si simboli i industrisë amerikane të filmit

Kinemaja e Shteteve të Bashkuara, e përbërë kryesisht nga studiot kryesore të filmit (të njohura edhe metonimisht si Hollywood) së bashku me disa filma të pavarur, ka pasur një ndikim të madh në industrinë globale të filmit që nga fillimi i shekullit të 20-të. Stili dominues i kinemasë amerikane është kinemaja klasike e Hollivudit, e cila u zhvillua nga viti 1910 deri në vitin 1962 dhe është ende tipike për shumicën e filmave të realizuar atje deri më sot. Ndërsa francezët Auguste dhe Louis Lumière përgjithësisht vlerësohen me lindjen e kinemasë moderne,[1] kinemaja amerikane shpejt u bë një forcë dominuese në industrinë në zhvillim. Që nga viti 2017, ajo prodhoi numrin e tretë më të madh të filmave të çdo kinemaje kombëtare, pas Indisë dhe Kinës, me më shumë se 600 filma në gjuhën angleze të publikuara mesatarisht çdo vit.[2] Ndërsa kinematë kombëtare të Mbretërisë së Bashkuar, Kanadasë, Australisë dhe Zelandës së Re prodhojnë gjithashtu filma në të njëjtën gjuhë, ato nuk janë pjesë e sistemit të Hollivudit. Për shkak të kësaj, Hollivudi është konsideruar gjithashtu një kinema transnacionale,[3] dhe ka prodhuar versione të shumëfishta gjuhësore të disa titujve, shpesh në spanjisht ose frëngjisht. Hollivudi bashkëkohor shpesh kontrakton prodhimin në Mbretërinë e Bashkuar, Kanada, Australi dhe Zelandën e Re. Studiot kryesore të filmit të Hollivudit janë burimi kryesor i filmave më të suksesshëm komercial dhe më të shitur me bileta në botë.[4][5]

Gjatë vitit 1878, Eadweard Muybridge demonstroi fuqinë e fotografisë për të kapur lëvizjen. Në vitin 1894, ekspozita e parë komerciale e filmave në botë u dha në New York City, duke përdorur kinetoskopin e Thomas Edison.[6] Në dekadat në vijim, prodhimi i filmit pa zë u zgjerua shumë, studiot u formuan dhe migruan në Kaliforni, dhe filmat dhe historitë që ata treguan u bënë shumë më të gjata. Shtetet e Bashkuara prodhuan filmin e parë muzikor në botë me sinkronizim, The Jazz Singer, më 1927,[7] dhe ishte në ballë të zhvillimit të filmit zanor në dekadat në vijim. Që nga fillimi i shekullit të 20-të, industria e filmit në SHBA ka qenë kryesisht e bazuar në dhe rreth zonës prej tridhjetë milje me qendër në lagjen e HollivuditLos Angeles County, Kaliforni. Regjisori D. W. Griffith ishte qendra në zhvillimin e gramatikës së filmit. Citizen Kane i Orson Welles (1941) citohet shpesh në sondazhet e kritikëve si filmi më i madh i të gjitha kohërave.[8]

Shumë nga filmat me fitimet më të larta të Hollivudit kanë gjeneruar më shumë të ardhura nga arkat dhe shitjet e biletave jashtë Shteteve të Bashkuara sesa filmat e realizuar diku tjetër. Shtetet e Bashkuara janë një pionier kryesor në inxhinierinë dhe teknologjinë e filmave.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Lumière Brothers, Pioneers of Cinema" (në anglisht). History Channel. Marrë më 15 janar 2017.
  2. ^ UIS Statistics
  3. ^ Hudson, Dale. Vampires, Race, and Transnational Hollywoods. Edinburgh University Press, 2017. Website Arkivuar 22 dhjetor 2019 tek Wayback Machine
  4. ^ Kerrigan, Finola (2010). Film Marketing (në anglisht). Oxford: Butterworth-Heinemann. fq. 18. ISBN 9780750686839. Marrë më 4 shkurt 2022.
  5. ^ Davis, Glyn; Dickinson, Kay; Patti, Lisa; Villarejo, Amy (2015). Film Studies: A Global Introduction (në anglisht). Abingdon: Routledge. fq. 299. ISBN 9781317623380. Marrë më 24 gusht 2020.
  6. ^ Billboard (në anglisht). Nielsen Business Media. 29 prill 1944. fq. 68. ISSN 0006-2510.
  7. ^ Why Contemporary Commentators Missed the Point With 'The Jazz Singer'
  8. ^ Village Voice: 100 Best Films of the 20th century (2001) Arkivuar mars 31, 2014, tek Wayback Machine. Filmsite.org; "Sight and Sound Top Ten Poll 2002" (në anglisht). BFI. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2012. Marrë më 19 qershor 2007.