Wedding Daze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wedding Daze
Regjia ngaMichael Ian Black
Shkruar ngaMichael Ian Black
ProdhuesiJamie Gordon
Sam Hoffman
Joseph Zolfo
LuajnëJason Biggs
Isla Fisher
Michael Weston
Ebon Moss-Bachrach
Edward Herrmann
KinematografiaDan Stoloff
MontazhiGreg Hayden
Alan Oxman
MuzikaPeter Nashel

Kompanitë prodhuese
Media 8 Entertainment
Handprint Entertainment[1]
Shpërndarë ngaMetro-Goldwyn-Mayer
Data e publikimit
10 shtator 2006
Kohëzgjatja
90 minuta
GjuhaAnglisht
Fitimi$11.5 million[2]

Wedding Daze (i njohur edhe si The Pleasure of Your Company dhe The Next Girl I See) është një film komedi romantike amerikane i vitit 2006, shkruar dhe drejtuar nga Michael Ian Black dhe me aktorë Jason Biggs dhe Isla Fisher.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kundër këshillës së mikut të tij më të mirë Ted, Anderson i propozon në një restorant të mbushur me njerëz të dashurës së tij Vanessa, i veshur me një kostum kupidi. Tronditja e propozimit të papritur e çon në infarkt fatal.

Plotësisht i shkatërruar dhe i shqetësuar, Andersoni e lë punën dhe shkon në zi. Një vit më vonë, ai është ende i fiksuar pas ish të dashurës së tij të përsosur (dhe të ndjerë). Ndërsa Ted dhe Anderson po drekojnë së bashku në një darkë, Ted tregon se ai ka qenë në zi për më shumë se sa ishin në të vërtetë bashkë. Për ta ndihmuar atë të vazhdojë përpara, Ted e bind atë të provojë romancën. Për të qetësuar mikun e tij, Anderson pranon, shikon përreth dhe i kërkon kamarieres tërheqëse Katie të martohet me të. Për habinë e plotë të të dyve, ajo pranon propozimin e tij.

Katie pati një rikthim në mbrëmjen e mëparshme, kur ajo, i dashuri i saj William dhe prindërit e saj po luanin sharada. Ai e ka hamendjen e saj 'A do të martohesh me mua' dhe ajo nuk është e sigurt, ndaj viziton babanë e saj të burgosur për këshilla, që është, dëgjo zemrën. Kështu, kur ajo arrin në punë, ajo u thotë miqve të saj se do të pranojë William. Menjëherë më pas ajo hyn në zonën e ngrënies dhe propozimi i Anderson ndodh.

Anderson dhe Katie shkojnë për një shëtitje, duke u ngrohur me njëri-tjetrin. Ajo i thotë atij se prindërit e saj kishin një dasmë të detyruar në The House of Wedded Bliss në Atlantic City. Para se të kuptojnë se çfarë po ndodh, Katie i propozon atij dhe ai pranon.

Të njëjtën ditë ajo zhvendoset në banesën e tij, të cilën ata e quajnë duke i marrë gjërat ngadalë. Ai pastron me rigorozitet apartamentin e tij, ndërsa ajo nxiton te prindërit e saj për të paketuar valixhet. Miku i Katie, Matador, e çon atë në apartamentin e Anderson dhe aksidentalisht e godet atë. I rënë përkohësisht pa ndjenja, Anderson flet me Vanesën. Ai i premton asaj se do të jetë gjithmonë besnike. Megjithatë, kur zgjohet, ai vazhdon me planet për të takuar prindërit e Katie dhe e sjell Katie për të takuar të tijat.

Në vendin e mamasë dhe njerkut të Katie, Anderson dëshmon se është i tmerrshëm në sharada. Por duke u përpjekur të lidhet me babanë e saj ai shkon për të parë punëtorinë e tij hebreje të lodrave, ndërsa Katie del ballë për ballë me William. Ai ka qenë atje duke spiunuar dhe dëshiron dëshpërimisht ta kthejë atë.

Tek prindërit e Anderson, gjërat janë gjithashtu të sikletshme. Ndërsa babai i tij e merr atë për një shëtitje dhe biseda të forta, nëna e tij i thotë Katie se fajëson Anderson për vdekjen e saj që do të kishte qenë nusja Vanessa.

Ndërkohë, babai i Katie Smitty, del nga burgu për ta përshkuar atë në korridor. Ai mbërrin në shtëpinë e ish-gruas së tij (nënës së Katie) dhe për shkak të pasionit të tyre të humbur prej kohësh për njëri-tjetrin, dashuria e tyre ndizet përsëri, gjë që e shqetëson Stuart (burrin aktual të Lois).

Pas një debati për Vanessa-n, për të cilën Anderson nuk i kishte thënë Katie-t edhe pse kishte pasur mundësi ta bënte një gjë të tillë, marrëdhënia e tyre është në rrëmujë. Ajo vjen pranë banesës, duke kërkuar me inat gjërat e saj dhe më në fund ata deklarojnë dashurinë e tyre të ndërsjellë.

Anderson, Katie, Ted dhe pjesa tjetër e partisë udhëtojnë për në Atlantic City me një makinë nga shitësi i makinave ku punon Ted (nën pretendimin e testimit të drejtimit të automjetit). Ish i dashuri i Katie, William vazhdon të sulmojë Anderson në një zonë pushimi jashtë Atlantic City gjatë rrugës. Shefi i Tedit raporton se makina është vjedhur dhe një Ted nervoz përplaset me një makinë policie, duke rezultuar në arrestimin e tyre.

Ndërkohë, prindërit e Katie e dinë se ku po shkojnë dhe i ndjekin, duke ndaluar për të grabitur depon e smokingut në përgatitje për dasmën dhe më pas arrestohen. Të gjithë përfundojnë në të njëjtin stacion policie dhe prindërit e Anderson vijnë gjithashtu pasi ai i telefonon. Prindërit e Katie-t mashtrojnë dy policët në detyrë, në mënyrë që grupi të jetë në gjendje të arratiset nga stacioni pasi ka marrë armën e një oficeri dhe i ka mbyllur në një qeli.

Në këtë moment Anderson dhe Katie ritheksojnë se duan të martohen dhe për herë të parë i gjithë grupi është në favor. Tani me një furgon policie, të cilin policët i lanë ta përdorin, ata me makinë drejt Atlantic City dhe Anderson dhe Katie më në fund martohen. Megjithatë, sapo dalin jashtë, të gjithë arrestohen. Anderson dhe Katie kalojnë muajin e mjaltit në burg.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendosja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi zhvillohet në [Staten Island]], New York City. Shumë nga skenat janë vendosur në lagjen e West New Brighton. Skena jashtë Floristit të Gregorio ku Anderson dhe Katie përqafohen dhe puthen, si dhe të gjitha skenat e darkës janë filmuar në Forest Avenue, West New Brighton.

Pritje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas faqes së grumbullimit të rishikimeve të filmave Rotten Tomatoes, komentet ishin përgjithësisht negative, me 33% pozitive nga 12 komente.[3] Brian Orndorf i eFilmCritic.com e përshkroi atë si "një krijim të pakënaqësisë së plotë" dhe "një punë e përditshme për t'u ulur".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Media 8 woos TriStar to 'Wedding'
  2. ^ Wedding Daze Box Office Mojo. Marrë më 28 qershor 2020.
  3. ^ "Wedding Daze (2006)"]. Marrë më 28 qershor 2020 – via www.rottentomatoes.com.