Jean-Pierre Raffarin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jean-Pierre Raffarin
Jean-Pierre Raffarin par Claude Truong-Ngoc 2013.jpg
Kryeministri i Francës
6 maj 200231 maj 2005
Paraardhësi: Lionel Jospin
Pasardhësi: Dominique de Villepin
Ministri i Tregëtisë dhe Industrisë
18 maj 19954 qershor 1997
Paraardhësi: Alain Madelin
Pasardhësi: Marylise Lebranchu
Të dhënat personale
Lindi më: (1948-08-03) 3 Gusht, 1948 (73 vjeç)
Lindi në: Poitiers, Francë
Kombësia: Francez
Profesioni: Jurist
Partia politike: Unioni për Lëvizje Popullore

Jean-Pierre Raffarin (3 gusht, 1948, Poitiers), politikan Francez, Kryeministër i Francës nga 2002 deri në 2005.