Carla Bruni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Carla Bruni-Sarkozy
spouse e presidentit të Francës
Në detyrë
2 shkurt 2008 – 15 maj 2012
PresidentiNicolas Sarkozy
Paraprirë ngaCécilia Sarkozy (2007)
Pasuar ngaValérie Trierweiler
Të dhëna vetjake
U lind më
Carla Gilberta Bruni Tedeschi

23 dhjetor 1967
Torino, Piemonti, Itali
NënshtetësiaItaliane, Franceze[1]
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)[2]
Bashkëshortja/etNicolas Sarkozy (m. 2008)
MarrëdhënietValeria Bruni Tedeschi (sister)
Fëmijët2
ProfesioniKëngëtare-kompozitore, modele, aktore
I njohur përKarrierë të modelizmit dhe këndimit, e martuar me presidentin francez

Carla Bruni-Sarkozy[1] (lindur Carla Gilberta Bruni Tedeschi; Shqiptim italian: [ˈkarla dʒilˈbɛrta ˈbruːni teˈdeski]; 23 dhjetor 1967) është një kantautore dhe modele italiano-franceze. Ajo u martua me Presidentin e Francës Nicolas Sarkozy në vitin 2008.

Ajo u lind në Itali dhe u zhvendos në Francë në moshën shtatë vjeç. Ajo ishte modele midis 1987 dhe 1997 dhe më pas u kthye në muzikë si kompozitore. Ajo shkroi disa këngë në albumin e Julien Clerc Si j'etais elle (Po te isha ajo) në 2000 dhe publikoi albumin e saj të parë, Quelqu'un m'a dit në 2002. Dy vjet më vonë, ajo fitoi Çmimin Victoire për artisten femër e vitit në Victoires de la Musique më 2004. Në vitin 2007, ajo publikoi albumin e saj të dytë, Pa Premtime, pastaj Comme si de rien n'était në 2008, Këngët e Vogla Franceze në 2013, A l'Olimpia në 2014 ( drejtpërdrejt ) dhe French Touch në 2017.

Sipas Forbes në 2010 ajo ishte e 35-ta në listën e grave më të fuqishme në botë.[3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bruni lindi në Torino, Itali. Ajo është vajza e kompozitorit klasik Alberto Bruni Tedeschi dhe pianistes së koncertit Marisa Borini.[4] Familja e saj u zhvendosën në Paris, kur ajo ishte 8 vjeç, nga frika e një rrëmbimi nga Brigadat e Kuqe. Gjyshi i saj, Virginio Bruni Tedeschi, kishte themeluar CEAT në të njëzetat, industria e dytë italiane e gomës pas Pirelli, e shitur më pas nga babai i saj, në mes të viteve shtatëdhjetë.[5]

Pas studimeve në shkolla private në Zvicër, ajo u kthye në Francë për t'u regjistruar në fakultetin e arkitekturës në Sorbonne, të cilën e la në moshën 19 vjeqare për t'u bërë një modele me kohë të plotë. Në vitet nëntëdhjetë ajo u bë një nga modelet më të paguara në botë, duke fituar 7.5 milion dollarë në vit dhe duke punuar me shtëpi të shumta të modës, duke përfshirë Christian Dior, Paco Rabanne, Sonia Rykiel, Christian Lacroix, Karl Lagerfeld, John Galliano, Yves Saint- Laurent, Chanel, Versace.[6]

Për një kohë Bruni jetoi me Jean-Paul Enthoven dhe në një moment të caktuar ajo ra në dashuri me djalin e saj, profesorin e filozofisë Raphaël Enthoven, dhe filloi një marrëdhënie me të; në atë kohë, Raphaël ishte martuar me romancieren Justine Lévy, vajza e filozofit Bernard-Henri Lévy.[7] Kjo marrëdhënie, me përfundimin pasues të martesës së saj, frymëzon Lévy librin Rien de grave, në të cilin shkrimtari bën një portret vitriolik të personazhit "Paula", modeli "i zbukuruar kirurgjikal" që vjedh burrin e saj nga protagonistja, duke e përshkruar atë si një "mantis" dhe një "rrodhe me një buzëqeshje Terminator".[8] Nga Raphaël Enthoven, Bruni pati një djalë, Aurélien, i lindur më 2001[9]; vetë Raphaël ai i kushtoi këngën Raphaël, të përmbajtur në albumin e tij të parë Quelqu'un m'a dit .

Në vitin 1998 ajo u largua nga bota e modës për t'iu përkushtuar një pasioni tjetër të saj, muzikës. Në vitin 2000 ajo kompozoi tekstin e disa këngëve të albumit Si j'étais elle nga Julien Clerc. Ajo filloi karrierën e saj solo në 2002, duke publikuar albumin Quelqu'un m'a dit, të dalë në Itali vitin e ardhshëm. Albumi arriti sukses të madh kritik dhe të shitjeve, veçanërisht në Francë. Në vitin 2003 ajo ishte e ftuar në Festivalin e Sanremos si e ftuar. Në të njëjtin vit ajo fitoi çmimin Raoul-Breton dhe në 2004 ajo fitoi çmimin Victoires de la Musique si artiste femër e vitit.

Më 15 janar 2007, albumi i saj i dytë No Promises, kënduar tërësisht në anglisht, u dëgjua në të gjithë Evropën. Nga tetori i vitit 2007 dhe përsëri në 2008 Carla Bruni është dëshmia reklamuese e Lancia Musa në dy reklama televizive. Më 16 dhjetor 2007, shtypi francez bëri publike marrëdhënien e saj me Presidentin e Republikës Franceze Nicolas Sarkozy, së fundmi i ndarë nga gruaja e tij Cécilia Attias, të dy u takuan në nëntor 2007 në një darkë me Jacques Séguéla. Çifti u martua më 2 shkurt 2008 në Pallatin Elysée, me një ceremoni të shkurtër civile; dy dëshmitarët e tyre ishin Farida Khelfa dhe Marine Delterme.[10]

Më 11 korrik 2008 lëshohet albumi i saj i tretë Comme si de rien n'était, kënduar tërësisht në frëngjisht, me përjashtim të dy kopertinave: You Belong to Me, këngë e vjetër e vitit 1952 nga Pee Wee King, Redd Stewart dhe Chilton Price, sjellë për sukses nga Jo Stafford,[11] dhe Il vecchio e il Bambino e Francesco Guccini. Të ardhurat nga shitjet e albumit u dhuruan për bamirësi.[12]

Më 1 dhjetor 2008, Carla Bruni-Sarkozy u emërua ambasadore botërore për mbrojtjen e nenave dhe femijeve nga AIDS-iFondin Botëror, Unicef dhe ONUSIDA . Më 23 Prill 2009, ajo krijoi një fondacion me emrin e saj: Fondacioni Carla Bruni-Sarkozy për të promovuar qasjen në njohuri për grupet në disavantazh. Më 19 maj 2010, ajp nisi fushatën ndërkombëtare Born HIV Free, për të rritur ndërgjegjësimin e publikut në lidhje me mundësinë e eliminimit të transmetimit të virusit HIV nga nëna tek fëmija deri në 2015.

Në vitin 2010, ajo iu nënshtrua ofendimeve dhe nxitjeve për ta vrarë atë në Iran nga gazeta ultra-konservatore Kayhan, e drejtuar nga Hussein Shariatmadari, për fushatën e saj në favor të Sakineh Mohammadi Ashtiani, e dënuar me gurë për tradhti bashkëshortore dhe vrasje. [13]

Nga fillimi i majit 2011, zërat filluan të qarkullonin për shtatzëninë e saj të dyshuar binjake, lajme të mohuara më pas nga vetë Bruni, e cila njoftoi zyrtarisht më 17 maj 2011 se ajo ishte në pritje të një fëmije nga Presidenti Francez Nicolas Sarkozy . Më 19 tetor të të njëjtit vit lajmi i lindjes së Giulia u dha nga të njëjtët prindër.[14][15]

Në janar 2013 Carla Bruni u kthye në skenën muzikore dhe lëshoi këngën e saj të parë me titull Chez Keith et Anita e cila parashikon publikimin e albumit të saj të katërt në studio me titull Këngët e vogla franceze. Për të prezantuar këtë vepër, më 13 shkurt ai mori pjesë si mysafir në mbrëmjen e dytë të Festivalit Sanremo, organizuar nga Fabio Fazio. Ndër këngët, përveç Chez Keith et Anita që përmend Keith Richards dhe Anita Pallenberg, Mon Raymond kushtuar burrit të saj Nicolas Sarkozy dhe Dolce Francia, një përshtatje italiane e këngës nga Charles Trenet Douce France.

Më 22 shtator 2017 ajo jashtëzakonisht u kthye në pasarelë në Javën e Modës në Milano për t'i bërë homazhe Gianni Versace në përvjetorin e njëzetë të vdekjes së tij, së bashku me kolegët Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Cindy Crawford dhe Helena Christensen.[16]

Më 21 gusht 2019 ajo mori çmimin Dalida, i cili iu dha asaj nga Presidenti i Kalabrisë Mario Oliverio gjatë një mbrëmje në Teatrin "Dalida" në ndërtim në Serrastretta, vendlindja e prindërve të këngëtarit italiano-francez, ku Cristiano ishte i pranishëm. Malgioglio dhe Barbara D'Urso. Bruni, megjithëse nuk është e pranishme fizikisht, ndërhyn përmes një mesazhi video në të cilin, e prekur, ajo deklaron: "Për mua, marrja e Çmimit Dalida është një nder i pamasë. Gjithmonë e kam dashur Dalidën. E doja zërin e tij, e doja fytyrën e tij, i doja këngët e tij dhe gjithashtu e doja melankolinë e tij".[17]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frëngjisht e natyralizuar[18], ajo është vajza e industrialistit dhe kompozitorit Alberto Bruni Tedeschi dhe pianistes dhe aktores Marisa Borini ; ajo është motra e aktores Valeria Bruni Tedeschi dhe kushërira e dytë e balerinit dhe aktores Alessandra Martines. Ajo gjithashtu kishte një vëlla më të madh, Virginio, një marinar dhe fotograf, i cili vdiq në 2006 në moshën 47 vjeç nga ndërlikimet për shkak të HIV / AIDS, të cilit i është kushtuar Fondacioni Virginio Bruni Tedeschi[19] dhe Trophée Virginio[20], dhe te cilit ajo i kushtoi këngën Salut marin nga albumi Comme si de rien n'était.

Gjermanët kafe kanë origjinë hebraike dhe ishte gjyshi Virginio ai që mori mbiemrin e dyfishtë pas martesës së tij me katoliken Orsola Bruni. Në Itali familja jetonte në Kalanë e Castagneto Po, shitur në 2009 nga Carla, motra e saj Valeria Bruni Tedeschi dhe nëna e të dyve, Marisa Borini, për 17.5 milion euro princit Saudit Ualed bin Talal Al Saudi, i trembëdhjeti më i madhi i pasur në botë, i cili më vonë u bë i 14-ti.[21][22]

Midis fundit të vitit 2007 dhe fillimit të vitit 2008, sipërmarrësi torinas Maurizio Remmert deklaroi se ai ishte babai i vërtetë i Carla Bruni.[23][24] Kjo dihej dhe pranohej nga Alberto Bruni Tedeschi.[25]

Vetë Remmert është ftuar shumë herë në Elysée me rastin e festave familjare dhe private, shpesh duke dalë së bashku me Carla Bruni dhe Sarkozy, të cilët gjithashtu shkuan për ta vizituar atë në Brazil. Përmes babait të saj biologjik Carla Bruni ka një gjysmë motër, Consuelo Remmert, të cilin e ndjek rregullisht[26] dhe e cila për një kohë të shkurtër punoi si praktikante e Elysée.[27]

Zbulimi i babait biologjik për Carla Bruni ndodhi pas vdekjes së babait të saj legal në 1996, dhe është momenti qendror i filmit biografik Eshtë më e lehtë për një deve ... i cili u promovua në vitin 2002 nga Valeria Bruni Tedeschi e xhiruar dhe e frymëzuar nga historia e motrës së saj.

Shikime politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me rastin e zgjedhjeve presidenciale në Francë në 2007, Carla Bruni, që nuk kishte (ende) shtetësi franceze, nuk ishte në gjendje të votojë. Sidoqoftë, në Le Nouvel Observator ajo tha: "Unë me të vërtetë nuk më pëlqen Royal, por gjithmonë do të votoja në të majtë, siç kanë bërë gjithmonë prindërit e mi". [28]

Në janar 2011 ajo deklaroi për Le Parisien : «"Unë isha pjesë e një komuniteti artistësh. Ne ishim bohemë, ishim të majtë, por në atë kohë unë votoja në Itali. Unë kurrë nuk kam votuar për të majtën në Francë dhe, do t'ju them, nuk është tani që unë do të filloj ta bëj atë. Nuk ndihem me të vërtet e majtë. Ka pasur disa fakte, disa komente, veçanërisht në lidhje me çështjen Polanski - Mitterrand . Kam dëgjuar udhëheqës socialistë të thonë të njëjtën gjë si ata të Ballit Kombëtar . Isha vërtet e tronditur ». [29]

Në maj 2011, përsëri e intervistuar nga Le Parisien, ajo deklaroi: «Së pari, unë jam një Sarkoziste. . . Unë jam ultra-sarkoziste. . . Unë nuk jam më absolutisht, absolutisht e majtë».[30]

Marrëdhënia me Italinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithëse italiane nga lindja dhe gjithmonë e lidhur me kulturën italiane, në 2006 për shembull ajo dorëzoi flamurin Italian për ngritjen e flamurit gjatë ceremonisë së hapjes së Lojërave Olimpike Dimërore në Torino, një qytet me të cilin ka qenë gjithmonë e lidhur dhe me të cilin shpesh kthehet, disa deklarata të saj çuan në disa kritika nga disa politikanë italianë:

 • Sipas Time, ajo ishte e përfshirë në mënyrë aktive [31] për të parandaluar ekstradimin nga Franca në Itali të brigatistës Marina Petrella, e dënuar tashmë në Itali me burgim të përjetshëm për vrasjen e një oficeri policie, tentim rrëmbimi dhe vrasje në tentativë, rrëmbim të një magjistrat, grabitje me armë dhe sulme të ndryshme.
 • Në një intervistë me Journal du Dimanche më 8 nëntor 2008,[32] në të cilën ajp foli për barazinë (ndaj grave) dhe një episod racizmi ndaj Naomi Campbell, ajo përfundoi duke thënë: «Kjo ishte Amerika në 1992! Ardhja e Obamës është padyshim një gëzim i pamasë. Për mua, për të gjithë ata që e duan Amerikën. Për të gjithë francezët, përfshirë njërin prej tyre që unë e njoh mjaft mirë. E di se sa plot shpresë jemi të gjithë, plot pritje. Përkundrazi, kur dëgjoj Silvio Berlusconi ta marrë lehtë ngjarjen dhe të bëjë shaka se Obama është 'gjithmonë i nxirë', kjo më bën të çuditshme. Do ta vendosë në humor. . . Por shpesh, unë jam shumë e lumtur që jam bërë franceze! ", Duke komentuar deklaratën e Kryeministrit Italian Silvio Berlusconi për presidentin e sapo zgjedhur të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama: "Obama është i ri, i pashëm dhe gjithashtu i nxirë".[33]
 • Sipas shtypit brazilian, ajo ndërhyri me Ministrinë e Drejtësisë së Brazilit (i cili konfirmoi) në favor të vendimit për dhënien e azilit politik ish-terroristit Cesare Battisti [34] lajmi u mohua publikisht në transmetimin Che tempo che më 25 janar 2009.
 • Gjithashtu gjatë transmetimit të sipërpërmendur ajo specifikoi se kishte shtetësi të dyfishtë, italiane dhe franceze, e dyta e marrë nga martesa,[35] duke mohuar deklaratën e saj të mëparshme gjatë një interviste nga një televizion amerikan.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Carla Bruni a obtenu sa naturalisation", Le Figaro. 9 korrik 2008.
 2. ^ "Carla Bruni - Model Profile". models.com (në anglisht). Marrë më 7 prill 2021.
 3. ^ "Forbes sceglie Michelle "È la più potente del mondo"". la Repubblica (në italisht). 7 tetor 2010.
 4. ^ "FACTBOX: Five facts about Carla Bruni". Reuters (në anglisht). 2 shkurt 2008. Marrë më 20 dhjetor 2019.
 5. ^ Il padre Alberto, preferendo dedicarsi all'attività di compositore, vendette la CEAT alla Pirelli; dopo un periodo di grande splendore. iniziò per la CEAT una serie di crisi, che la portarono all'amministrazione straordinaria; vedi anche: "La CEAT, una fabbrica particolare" (PDF) (në italisht). Associazione Culturale "Officine della Memoria".
 6. ^ "Carla Bruni" (në anglisht). 7 qershor 2007.
 7. ^ Eliane Georges (17 gusht 2005). "Quand Carla Bruni brisait les coeurs…". Gala (në frëngjisht).
 8. ^ John Follain (23 dhjetor 2007). "Nicolas Sarkozy and Carla Bruni: Coup de foudre". The Times (në anglisht).
 9. ^ Brendan Bernhard (2 shkurt 2007). "The Supermodel School of Poetry". The Sun (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2008. Marrë më 23 qershor 2021.
 10. ^ "Notizia" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2008. Marrë më 2 shkurt 2008.
 11. ^ Anni dopo il brano riebbe una certa notorietà, essendo stato inserito nella colonna sonora del film L'ultimo spettacolo; venne anche reinciso da Vonda Shepard e, per la colonna sonora di Assassini nati - Natural Born Killers, da Bob Dylan.
 12. ^ "Bruni's 'Promises' To Arrive This Summer". Billboard (në anglisht). 21 maj 2008. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2008. Marrë më 14 korrik 2008.
 13. ^ "Iran: quotidiano torna ad attaccare Carla Bruni, merita di morire" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 23 qershor 2021.
 14. ^ "La joie profonde de Sarkozy aprés la naissance de sa fille". Le Figaro (në frëngjisht). 20 tetor 2011.
 15. ^ "Ringraziamenti pubblici" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2011. Marrë më 23 qershor 2021.
 16. ^ "Carla Bruni, Claudia Schiffer, Cindy Crawford, Helena Christensen e Naomi Campbell: la sfilata di Versace celebra Gianni" (në italisht). 22 nëntor 2017.
 17. ^ "Carla Bruni: "Per me ricevere il premio Dalida è un onore immenso"" (në italisht). 22 gusht 2019.
 18. ^ "Carla Bruni a obtenu sa naturalisation". Le Figaro (në italisht). 9 korrik 2008. Marrë më 22 dhjetor 2009.
 19. ^ "Fondation Virginio Bruni Tedeschi" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2012. Marrë më 23 qershor 2021.
 20. ^ "Trophée Virginio" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2017. Marrë më 23 qershor 2021.
 21. ^ "Uno sceicco compra il castello di Carlà". La Stampa (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2013..
 22. ^ "Carla Bruni cede il castello di famiglia a uno sceicco" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2020. Marrë më 23 qershor 2021.
 23. ^ Bruno Vespa (2009). Donne di cuori (në italisht). Milano: Mondadori. ISBN 978-88-04-59362-1.
 24. ^ "Il padre naturale di Carla Bruni: "Vi racconto il legame con mia figlia"". La Repubblica (në italisht). tetor 2007. Marrë më 9 janar 2008.
 25. ^ "Marisa Bruni Tedeschi: «Così svelai a mio marito il nome del mio amante. E lui mi rispose: ti capisco»". Corriere della Sera (në italisht). 8 mars 2020. Marrë më 9 mars 2020.
 26. ^ "Maurizio Remmert, le discret père de Carla Bruni". Le Figaro (në frëngjisht). 22 dhjetor 2008.
 27. ^ "La stagista di Sarkozy? Consuelo Remmert, sorellastra di Carla" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2021. Marrë më 23 qershor 2021.
 28. ^ "Carla Bruni: "Je voterai toujours à gauche"" (në frëngjisht). 27 dhjetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2009.
 29. ^ "Carla Bruni-Sarkozy: "Je n'ai jamais voté pour la gauche en France"". Le Parisien (në frëngjisht). 31 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 23 qershor 2021.
 30. ^ "Carla Bruni-Sarkozy: "Je suis ultra-sarkozyste"". Le Parisien (në frëngjisht). 2 maj 2011.
 31. ^ Bruce Crumley (16 tetor 2008). "Is Carla Bruni-Sarkozy Soft on Terror?". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2008. Marrë më 23 qershor 2021.
 32. ^ "Carla Bruni-Sarkozy: "Il faut aider les élites à changer"". Journal du Dimanche (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2013.
 33. ^ "Gaffe Obama, la Bruni riapre il caso «Felice di non essere più italiana»". Corriere della Sera (në italisht). 8 nëntor 2009.
 34. ^ "Lula não vai comentar a carta do presidente italiano sobre o caso Battisti" (në portugalisht). 18 janar 2009. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2009. Marrë më 23 qershor 2021.
 35. ^ Nel diritto francese, bisogna aspettare almeno 4 anni per ottenere la cittadinanza del marito francese, oppure 5 anni (ma possono diventare 2) attraverso la procedura di naturalizzazione (condizione necessaria ma non sufficiente), in entrambi i casi senza aver bisogno di ripudiare la prima cittadinanza."Comment devient-on citoyen français?" (në frëngjisht). 7 janar 2016..