Alessandra Martines

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Alessandra Martines është një aktorë italianë e lindur më 19 shtator 1963Roma, Itali. Është e gjatë 1,73 m. Ajo është martuar më regjisorin e filmave Claude Lelouch në vitin 1993, nga i cili ka edhe 1 vajzë Stella Lelouch e lindur më 1999. Ajo ka luajtur këto filma nën regjinë e bashkëshortit të saj : "Tout ça... pour ça !" (1993), "Les Misérables" (1995), "Hommes, femmes, mode d'emploi" (1996), "Hasards ou coïncidences" (1998), "Une pour toutes" (1999), dhe "And Now... Ladies and Gentlemen..." (2002). Ajo flet shumë mirë italisht, frëngjisht dhe anglisht. është kushërira e Carla Bruni.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Deux jours à tuer" (2008)... Marion
 • "L'heure zéro" (2007)... Marie-Adeline
 • "Caterina e le sue figlie" (2005) TV mini-series... Adele
 • "Edda" (2005) (TV)... Edda Ciano
 • "I Colori della vita" - Ngjyrat e jetes (2005) (TV)... Giulia
 • "Le Courage d'aimer" (2005)... Alessandra
 • "Don Bosco" (2004) (TV)... Marchesa Barolo
 • "Le genre humain - 1ère partie : Les parisiens" (2004)... Alessandra Martines
 • "Quelques jours entre nous" (2003) (TV)... Juliette
 • "And Now... Ladies and Gentlemen..." (2002)... Françoise
 • "Amnèsia" (2002)... Virginie
 • "J'ai faim !" (2001)... Anaïs
 • "Mercredi, folle journée !" (2001)... Madame Socoa
 • "Une pour toutes" (1999)... Maxime
 • "Hasards ou coïncidences" (1998)... Miriam
 • "Fantaghirò 5" (1996) (TV)... Fantaghiro
 • "Hommes, femmes, mode d'emploi" (1996)... Docteur Nitez
 • "Les misérables" (1995)... Elise Ziman
 • "Fantaghirò 4" (1994) (TV)... Fantaghiro
 • "Fantaghirò 3" (1993) (TV)... Fantaghiro
 • "Colpo di coda" (1993) (TV)... Paola
 • "Tout ça... pour ça !" (1993)... Allessandra Barrucq
 • "Fantaghirò 2" (1992) (TV)... Fantaghiro
 • "Processo di famiglia" (1992) (TV)
 • "Fantaghirò" (1991) (TV)... Fantaghiro
 • "Passi d'amore" (1989)... Elisa
 • "Sinbad of the Seven Seas" (1989)... Alina
 • "Cinema, che follia !" (1988) TV series
 • "Saremo felici" (1988)
 • "Arizona" (1987)... Marta