Roseau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Roseau
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej16.582

Roseasu është kryeqytet dhe qyteti më i madh i Dominikës. Më 2007, qyteti ka pasur 16,582 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roseau ka klimë tropikale. Ku temperatura mesatare e lartë është mes 28 dhe 31 °C, kurse më ulëta është mes 19 dhe 23 °C.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roseasu ka qenë qendra e edukatës në ishull. Qyteti ka gjashtë shkolla të mesme dhe tetë shkolla fillore.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Jean Rhys ishte shkrimtare e cila lindi në Roseau më 24 gusht 1890.
  • Garth Joseph është basketbollist i cili lindi në Roseau më 8 gusht 1973.
  • Mary Eugenia Charles ishte kryeministre e shtetit e cila lindi në Roseau më 15 maj 1919.
  • Gordon Henderson of the cadence-lypso band Exile One.
  • Henry Wilcoxon ishte aktor i cili lindi në Roseau më 8 shtator 1905.
  • Joe Paquette ishte muzikant i cili lindi në Roseau më 5 maj 1963.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]