Nikaragua

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Nikaraguaja)
Jump to navigation Jump to search
República de Nicaragua
Flag of Nicaragua.svg Emblema - Nikaragua
Nikaragua Nikaragua
Moto Kombëtare: Pro Mundi Beneficio / (Span.)
Vendndodhja - Nikaragua

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Nikaraguasë.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Sistemi shtetror në Nikaragua.

Njësitë administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia e Nikaraguasë.

Nikaragua ka shtrirje të gjerë në Amerikën qendrore. Kufizohet me Hondurasin, dhe Kosta Rikën. Laget nga deti i Karaibeve (oqeani Atlantik) dhe në perëndim nga Oqeani paqësor. Nikaragua ka një vemprimtari sizmike dhe vullkanike të larte. Ajo ndahet në tri zona gjeografike: fushat dhe vullkanet e bregut Paqësor, relievi qendror fushat e bregut Atlantik. Bie në sy liqeni Nikaragua. Lumenjtë e vegjël krijojnë fusha kënetore dhe laguna.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Ekonomia e Nikaraguasë.

Ekonomia e Nikaraguas bazohet në bujqësi dhe blegtori. Eksodi i fortë drejt kryeqytetit ende nuk e ka zbehur forcën. Vendi ka burime minerare, por nuk shfrytëzohen. Industria nuk është e zhvilluar, përveç disa degëve të plantacioneve (pambuku, kallami i sheqerit, duhani). Tregtia e jashtme është e dobët.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Demografia e Nikaraguasë.

Metisët përbëjnë mbi 80% të popullsisë nikarague. Të bardhët zotërojnë pushtetin politik dhe ekonomik, kurse zezakët janë të mënjanuar. Popullsia është e re në moshë, nuk është e dendur dhe pjesa më e madhe jetojnë në brigjet e Paqësorit. Rritja e popullsisë është shumë e lartë. Qyteti kryesor dhe kryeqyteti është Manaqua me 850.000 banorë.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Kultura e Nikaraguasë.

Telekomunikacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Nikaragua – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Nikaragua – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]