Hoxhali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hoxhaliu, Hodzhallë ose Ivanjani (azerbajxhanisht: Xocalı ose خوجالی) është qytet dhe komunëAzerbajxhanin jugperëndimore (Nagorni Karabag) e cila administrativisht i takon rajonit Hoxhali.

Ne 25. 2. 1992 u vranë rreth 613 civilë azeri nga forcat armeneze gjatë një konflikti në Nagorno-Karabah, Azerbajxhan.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]