Zaqatala (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Zaqatala (kthjellim)


Zaqatala
Zaqatala
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Shaki-Zaqatala
Kryeqëndra Zaqatala
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 1.350 km2
Popullsia 120.300 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 89,11 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1

Zaqatala (Gjuha azere: Zaqatala) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Shaki-Zaqatala në Azerbajxhan. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 120300 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 1350 km².[1] Zaqatala është kryeqëndra e rajonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012.