Shaki (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Shaki (kthjellim)


Shaki
Şəki
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Shaki-Zaqatala
Kryeqëndra Shaki
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 2.430 km2
Popullsia 173.500 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 71,4 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1

Shaki (Gjuha azere: Şəki) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Shaki-Zaqatala në Azerbajxhan. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 173500 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 2430 km².[1] Shaki është kryeqëndra e rajonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)