Qazakh (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Qazakh (kthjellim)


Qazakh
Qazax
—  Rajon (Qark)  —
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Ganja-Qazakh
Kryeqëndra Qazakh
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 700 km2
Popullsia 90.800 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 129,71 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Qazakh – harta_foto

Qazakh (Gjuha azere: Qazax) është një rajon (qark) pjesë e rajonit ekonomik Ganja-Qazakh në Azerbajxhan. Kufizohet me dy enklava në Armeni. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se rajoni ka një popullsi prej 90800 banorësh. Sipërfaqja e rajonit është 700 km².[1] Qazakh është kryeqëndra e rajonit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Të dhëna nga world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]