Gjeografia e Azerbajxhanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Azerbajxhanit në zonat e klasifikimit të klimës në Köppen

Azerbajxhani është një shtet në rajonin e Kaukazit, i vendosur në kryqëzimin e Evropës dhe Azisë Perëndimore. Tri karakteristika fizike mbizotërojnë në Azerbajxhan: Deti Kaspik, bregu i të cilit formon një kufi natyror në lindje; vargmali i Kaukazit të Madh në veri; dhe zonat e gjera të rrafshëta në qendër të vendit.[1] Afërsisht madhësia e Portugalisë ose shtetit Mejn të SHBA-së, Azerbajxhani ka një sipërfaqe totale toke prej afërsisht 86,600 kilometra katrorë, më pak se 1% të sipërfaqes së ish Bashkimit Sovjetik. Nga tre shtetet Transkaukaziane, Azerbajxhani ka sipërfaqen më të madhe tokësore. Nënndarjet e veçanta administrative janë Republika Autonome e Nahçivanit, e cila është e ndarë nga pjesa tjetër e Azerbajxhanit nga një rrip i territorit armen dhe rajoni autonom i Karabakut të Sipërm, tërësisht brenda Azerbajxhanit. Statusi i Nagorni-Karabakut diskutohet nga Armenia.

E vendosur në rajonin e maleve jugore të Kaukazit, Azerbajxhani kufizohet me Detin Kaspik në lindje, Gjeorgjinë dhe Rusinë në veri, Iranin në jug dhe Armeninë në jugperëndim dhe perëndim. Një pjesë e vogël e Nahçivanit kufizohet gjithashtu me Turqinë në veriperëndim. Kryeqyteti i Azerbajxhanit është qyteti antik i Bakusë, i cili ka portin më të madh dhe më të mirë në Detin Kaspik dhe ka qenë prej kohësh qendra e industrisë së naftës në republikë.[2][3]

Topografia dhe kullimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta topografike e Azerbajxhanit

Lartësia ndryshon në një distancë relativisht të shkurtër nga ultësira në malësi; gati gjysma e vendit konsiderohet malor. Karakteristikat e dukshme fizike janë kodrat butësisht të valëzuara të bregdetit juglindor subtropikal, të cilat janë të mbuluara me plantacione çaji, pemishte portokalli dhe limane; vullkanet e shumta të baltës dhe burimet minerale në grykat e malit Kobustan afër Baku; dhe terreni bregdetar që shtrihet deri në njëzet e tetë metra nën nivelin e detit.

Me përjashtim të vijës bregdetare të Kaspikut lindor dhe disa zona në kufi me Gjeorgjinë dhe Iranin, Azerbajxhani është i rrethuar nga malet. Në verilindje, në kufi me Republikën Autonome Dagestan të Rusisë, është diapazoni i Kaukazit të Madh; në perëndim, në kufi me Armeninë, është vargmali i Kaukazit të Vogël. Në juglindje të skajshme, Malet Talysh formojnë një pjesë të kufirit me Iranin. Lartësitë më të larta ndodhin në Kaukazin e Madh, ku Mali Bazar-dyuzi ngrihet 4,466 metra mbi nivelin e detit. Tetë lumenj të mëdhenj rrjedhin nga vargjet e Kaukazit në Ultësirën qendrore Kura-Aras, fushat e rrafshëta aluvionale dhe zonat e deltave të ulta përgjatë bregdetit të detit të caktuar nga emri Azerbajxhan për Lumin Mtkvari (Kura) dhe degën kryesore të tij, Aras. Mtkvari, lumi më i gjatë në rajonin e Kaukazit, formon deltën dhe derdhet në Kaspik një distancë të shkurtër në rrjedhën e poshtme nga bashkimi me Arasin. Rezervuari Mingechaur, me një sipërfaqe prej 605 kilometra katrorë që e bën atë trupin më të madh të ujit në Azerbajxhan, u formua duke dëmtuar Kura në Azerbajxhanin perëndimor. Ujërat e rezervuarit sigurojnë energji hidroelektrike dhe ujitje të fushës Kura-Aras. Shumica e lumenjve të vendit nuk janë të lundrueshëm. Rreth 15% e tokës në Azerbajxhan është e punueshme.

Malet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Azerbajxhani është gati i rrethuar nga malet. Vargmali i Kaukazit të Madh, me lartësitë më të larta të vendit, shtrihet në veri përgjatë kufirit me Rusinë dhe drejtohet në juglindje deri në Gadishullin Abseron në Detin Kaspik. Maja më e lartë e vendit, Bazardyuze Dagi, ngrihet në 4,485 m në këtë varg afër kufirit Azerbajxhan-Rusi. Vargmali i Kaukazit të Vogël, me lartësi deri në 3,500 m, shtrihet në perëndim përgjatë kufirit me Armeninë. Malet Talish formojnë një pjesë të kufirit me Iranin në skajin juglindor të vendit.

Mali Kobustan, i vendosur afër Bakusë, është gdhendur nga përroska të thella, nga të cilat vullkanet me baltë flluskë dhe burimet minerale.[4]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temperatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima ndryshon nga subtropikale dhe e lagësht në juglindje në subtropikale dhe e thatë në Azerbajxhanin qendror dhe lindor. Përgjatë brigjeve të detit Kaspik është e butë, ndërsa lartësitë më të larta malore janë përgjithësisht të ftohta. Baku, në Kaspik, gëzon një mot të butë që mesatarisht është 4 °C (39.2 °F) në janar dhe 25 °C (77 °F) në korrik.[5]

Reshjet e shiut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kushtet fiziografike dhe qarkullimet e ndryshme të atmosferës pranojnë 8 lloje të rrymave të ajrit duke përfshirë rrymat kontinentale, detare, arktike, tropikale të ajrit që formulon klimën e Republikës. Reshjet maksimale vjetore bien në Lenkeran (1,600 deri 1,800) mm.) dhe minimumi në Absheron (200 deri 350) mm ) Reshjet maksimale ditore prej 334 mm u vu re në Stacionin Bilieser në 1955.[6]

Probleme mjedisore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshime delikate për shkak të ngritjes së nivelit të detit mund të shihen përgjatë kësaj vije bregdetare

Ndotja e ajrit dhe ujit janë të përhapura dhe përbëjnë sfida të mëdha për zhvillimin ekonomik. Burimet kryesore të ndotjes përfshijnë rafineritë e naftës dhe industritë kimike dhe metalurgjike, të cilat në fillim të viteve 1990 vazhduan të funksiononin aq joefikase sa kishin në epokën Sovjetike. Cilësia e ajrit është jashtëzakonisht e dobët në Baku, qendra e rafinimit të naftës. Disa raporte e kanë përshkruar ajrin e Baku-s si më të ndoturit në ish-Bashkimin Sovjetik dhe qendrat e tjera industriale vuajnë nga probleme të ngjashme.

Zona dhe kufijtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona
 • Gjithsej: 86,600 km² - krahasimi i shtetit me botën: 113
 • Tokë: 82,629 km²
 • Ujë: 3,971 km²
 • Shënim: Përfshihet eksklava e Republikës Autonome Nahçivan dhe rajonit të Nagorno-Karabakut; autonomia e rajonit u shfuqizua nga Sovjeti i Lartë i Azerbajxhanit më 26 nëntor 1991.
Zona krahasuese
Kufijtë e tokës
 • Gjithsej: 2,468 km
 • Vendet kufitare: Armenia (me Azerbajxhan) - 566 km, Armenia (me eksklavën Azerbajxhan-Nahçivan) 221 km, Gjeorgji 428 km, Iran (me Azerbajxhan) - 432 km, Iran (me eksklavën Azerbajxhan-Nahçivan) 700 km, Rusi 338 km, Turqi 17 km
Vija bregdetare
Kryesisht pa dalje në det, por ka një vijë bregdetare 713 km me Detin Kaspik .
Pretendimet detare
Asnje
Terren
 • ultësirë e madhe dhe e rrafshët (pjesa më e madhe nën nivelin e detit) me Malet e Kaukazit të Madh në veri, lartësitë në perëndim
Ekstreme lartësie
 • Pika më e ulët: Deti Kaspik -28 m
 • Pika më e lartë: Bazarduzu Dagi 4,485 m (në kufi me Rusinë)
 • Maja më e lartë tërësisht brenda territorit Azerbajxhan: Shah Dagi 4,243 m

Ishujt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Curtis, Glenn E. (1995). Armenia, Azerbaijan, and Georgia : country studies (bot. 1st). Washington, D.C.: Federal Research Division. fq. 99–101. ISBN 0-8444-0848-4. OCLC 31709972. Stampa:PD-notice {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Passhkrimi (lidhja)
 2. ^ "CIA Site Redirect — Central Intelligence Agency". www.cia.gov (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2007. Marrë më 2018-03-07.
 3. ^ "The World Factbook — Central Intelligence Agency". www.cia.gov (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2018. Marrë më 2018-03-07.
 4. ^ "Azərbaycan :: Baş səhifə". www.azerbaijans.com (në azerbajxhanisht). Marrë më 2018-03-07.
 5. ^ "Azərbaycan :: Baş səhifə". www.azerbaijans.com (në azerbajxhanisht). Marrë më 2018-03-07.
 6. ^ "Hydromet Azerbaijan". Arkivuar nga origjinali më 2007-05-24. Marrë më 2018-10-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referencat e përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]