Jump to content

Gjiri i Finlandës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Detit Baltik. Gjiri i Finlandës shihet në pjesën e poshtme të hartës.

Gjiri i Finlandës (estonisht: Soome laht; finlandisht: Suomenlahti; rusisht: Fínskij zalív; suedisht: Finska viken) është krahu më lindor i Detit Baltik. Ai shtrihet midis Finlandës në veri dhe Estonisë në jug, në Shën PetersburgRusi në lindje, ku lumi Neva derdhet në të. Qytete të tjera të mëdha përreth gjirit përfshijnë Helsinkin dhe Talinin. Pjesët lindore të Gjirit të Finlandës i përkasin Rusisë, dhe disa nga portet më të rëndësishme të naftës të Rusisë ndodhen më larg, afër Shën Petersburgut (përfshirë Primorsk). Si rrugë detare për në Shën Petersburg, Gjiri i Finlandës ka qenë dhe vazhdon të jetë i një rëndësie të konsiderueshme strategjike për Rusinë. Disa nga problemet mjedisore që prekin Detin Baltik janë më të theksuara në gjirin e cekët. Janë bërë propozime për një tunel përmes gjirit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]