Pargas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pargas
Pargas stad Paraisten kaupunki
Qytet
noform
Qendra e qytetit Pargas
Stema_figura
Vendndodhja
Pargas is located in Finlanda
Pargas
Pargas
Vendndodhja e Pargas në Finlandë

Koordinatat: 60°18′V 22°18′L / 60.300°V 22.300°L / 60.300; 22.300

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Jugperëndimore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Patrik Nygrén
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5,548.25 [1] km2
Popullsia 15,497 [2] banorë
Dendësia 17.57 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 2009
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.pargas.fi


Pargas (suedisht: Pargas stad finlandisht: Paraisten kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Jugperëndimore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 27 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Pargas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale