Seinäjoki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Seinäjoki
Seinäjoen kaupunki
Qytet
noform
Top: Panorama view of Seinäjoki from the Jouppilanvuori hill, 2nd: Torikeskus Street and Koulukatu area, 3rd left: Lakeuden Risti Church, 3rd upper right: Aalto Center (Aaltokeskus), 3rd lower right: Lakeuden Risti Park, Bottom: View of downtown Seinäjoki from Alvar Aalto Tower
Stema_figura
Vendndodhja
Seinäjoki is located in Finlanda
Seinäjoki
Seinäjoki
Vendndodhja e Seinäjoki në Finlandë

Koordinatat: 62°47.5′V 22°50.5′L / 62.7917°V 22.8417°L / 62.7917; 22.8417

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Jugore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Jorma Rasinmäki
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,469.23 [1] km2
Popullsia 61,163 [2] banorë
Dendësia 42.72 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1868
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.seinajoki.fi

Seinäjoki (finlandisht: Seinäjoen kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Jugore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]