Lappajärvi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lappajärvi
Lappajärven kunta
Komunë
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Lappajärvi is located in Finlanda
Lappajärvi
Lappajärvi
Vendndodhja e Lappajärvi në Finlandë

Koordinatat: 63°13′V 23°38′L / 63.217°V 23.633°L / 63.217; 23.633

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Jugore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Tuomo Lehtiniemi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 523.73 [1] km2
Popullsia 3,235 [2] banorë
Dendësia 7.69 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.lappajarvi.fi


Lappajärvi (finlandisht: Lappajärven kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Jugore.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peizazh në Purola, Lappajärvi


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]