Kauhava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kauhava
Kauhavan kaupunki
Qytet
noform
Old and new - the Kauhava library seen from the yard of Kauhava Youth Assiciation building.
Stema_figura
Vendndodhja
Kauhava is located in Finlanda
Kauhava
Kauhava
Vendndodhja e Kauhava në Finlandë

Koordinatat: 63°6′V 23°4′L / 63.100°V 23.067°L / 63.100; 23.067

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Jugore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Markku Lumio
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,328.37 [1] km2
Popullsia 16,943 [2] banorë
Dendësia 12.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1867
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kauhava.fi

Kauhava (finlandisht: Kauhavan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Jugore.

Komuna ka një popullsi prej 16,943 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,328.37 kilometra katror (512.89 sq mi) prej të cilave 14.63 km2 (5.65 sq mi) janë uji [1]. Dendësia e popullsisë është 12.9 banorë për kilometra katror (33/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kauhava – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale