Jurva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jurva
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej4,611

Jurva ka qenë komunëFinlandë. Pastaj u bashkua me Kurikka më 1 janar 2009.

Jurva ka qenë në krahinën e Finlandës Perëndimore dhe është pjesë e regjionit së Ostrobothnia Jugore. Ky qytet ka pasur 4.611 banorë (2003). Sipërfaqja e kësaj qytetit ishte 447.18 km2, i cili 3.11km² ka qenë me ujë. Dendësia ka qenë 10.3 km2.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coordinates: 62°41′10″N 21°58′55″E / 62.68611°N 21.98194°E / 62.68611; 21.98194