Lavia, Finland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lavia
Ka qenë komunë
Stema_figura
Emblema
Shteti Finlanda Finlanda
Rajoni Satakunta
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 357,74 km2
 •  tokësore 321,12 km2
Popullsia 1.904 banorë
Dendësia 5.93 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1868
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)

Lavia ka qenë komunë, në rajonin SatakuntaFinlandë. U bashkua me qytetin Pori më 1 janar 2015.