Lestijärvi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lestijärvi
Lestijärven kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Lestijärvi is located in Finlanda
Lestijärvi
Lestijärvi
Vendndodhja e Lestijärvi në Finlandë

Koordinatat: 63°31.5′V 24°40′L / 63.5250°V 24.667°L / 63.5250; 24.667

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Qendrore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Ari Kinnunen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 559.06 [1] km2
Popullsia 815 [2] banorë
Dendësia 1.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.lestijarvi.fi

Lestijärvi (finlandisht: Lestijärven kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Qendrore.

Komuna ka një popullsi prej 815 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 559.06 kilometra katrorë (215.85 sq mi) prej të cilave 78.37 km2 (30.26 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 1.7 banorë për kilometra katrorë (4.4/sq mi).

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 4 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]