Klaipėda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Klaipėda
Qytet
noform
Klaipėda në mes korrikut 2014
Stema_figura
Emblema
Klaipeda City Flag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Klaipėda is located in Lituania
Klaipėda
Klaipėda

Koordinatat: 55°42′40″V 21°7′50″L / 55.71111°V 21.13056°L / 55.71111; 21.13056

Administrimi
Shteti Flamuri Lituania
Qarku Qarku Klaipėda
Kryetari i Bashkisë Vytautas Grubliauskas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 98 km2
Lartësia 21 m (m.n.d.)
Popullsia 151 227 banorë
Dendësia 1 543 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal LT-91001
Koordinatat 55° 42′ 40″ Veri

21° 7′ 50″ Lindje

Faqja Zyrtare www.klaipeda.lt

Klaipėda është qytet në Lituani në bregdet të Detit Baltik. Është qyteti i tretë më i madh në Lituani.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klaipėda ka klimë oqeanike, por është shumë afër me klimën kontinetiale. Muajtë më të nxehta janë korriku dhe gushti, ku temperatura mesatare më e larta është 20 °C, ndërsa më e ulëta është 14 °C. Temperatura më e lartë e regjistruar ishte 36.6 °C në gusht 2014. Muajtë më të ftohta janë janari dhe shkurti, ku temperatura mesatare më e larta është 0 °C, ndërsa më e ulëta është -5 °C. Temperatura më e lartë e regjistruar ishte -33.4 °C në shkurt 1956.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futboll FK Atlantas.

Kryetarët e Bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Partner und Freundesstädte". Stadt Mannheim. Marrë më 2013-07-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sister Cities International (SCI)". Sister-cities.org. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2015. Marrë më 21 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ P.C., Net. "Gdynia - International Gdynia - International co-operation of Gdynia". www.gdynia.pl. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2016. Marrë më 13 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hassinen, Raino. "Kotka – International co-operation: Twin Cities". City of Kotka. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2017. Marrë më 2013-10-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kontakty partnerskie Miasta Szczecin". Urząd Miasta Szczecin. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2012. Marrë më 29 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)