Lybeku

Coordinates: 53°52′11″N 10°41′11″E / 53.86972°N 10.68639°E / 53.86972; 10.68639
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

53°52′11″N 10°41′11″E / 53.86972°N 10.68639°E / 53.86972; 10.68639 Lübeck, (shqip: Lybek) është qytet gjerman i cili shtrihet në veri të vendit, gjegjësisht në republikën Schleswig-Holstein. Qyteti ka rreth 214.000 banorë dhe është qytet i njohur nga UNESKO. Lybeku ka qenë qyteti më i rëndësishëm i Lidhjes Hanseatike në shekullin e 15-të. Qyteti i vjetër është në formë vezake dhe është i rrethuar nga të gjitha anët nga lumit Trave. Qyteti njihet për prodhimin e marcipanit e katedralet madhështore.

Porta për në qytetin e vjetër të Lybekut


Shlesvig-Holshtajni

    Flensburg · Kieli · Lybeku · Neumünster
    Dithmarschen · Nordfriesland · Herzogtum Lauenburg · Ostholstein · Pinneberg · Plön · Rendsburg-Eckernförde · Schleswig-Flensburg · Segeberg · Steinburg · Stormarn