Kieli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 54°20′V 10°8′L / 54.333°V 10.133°L / 54.333; 10.133

Kieli
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri [[Gjermani]]
Qarku Schleswig-Holstein
Kryetari i Bashkisë Ulf Kämpfer [1]
Partia SPD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 118,6 km2
Popullsia 232.340 (31.12.2006) banorë
Dendësia 1959 Banorë në banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 24103–24159
Prefiksi 0431
Faqja Zyrtare [1]

Kiel është kryeqyteti i njesisë federale Schleswig-Holstein. Shtrihet në anën lindore të vendit, afër liqenit Ostsee (Kieler Förde). Kiel është edhe qytet universitar (Universiteti i Kielit), ku më shumë ka drejtime në Matinë, Ndërtimin e anijeve, Lundrim dhe Hulumtime detore. Qytete tjerash të mëdha janë: Freie dhe Hansestadt Hamburg, diku rreth 90 km në jug.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Coat of arms of Schleswig-Holstein.svg Shlesvig-Holshtajni Coat of arms of Germany.svg

    Flensburg · Kieli · Lybeku · Neumünster
    Dithmarschen · Nordfriesland · Herzogtum Lauenburg · Ostholstein · Pinneberg · Plön · Rendsburg-Eckernförde · Schleswig-Flensburg · Segeberg · Steinburg · Stormarn