Universiteti i Kielit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Kielit
Christian-Albrechts-Universität zu Kiel
Emblema e universitetit
Latin: Academia Holsatorum Chiloniensis
sive
Christiana Albertina
MotojaPax optima rerum
LlojiPublik
Themelimi1665
Buxheti€ 167.1 million[1]
PresidentiLutz Kipp
Stafi akademik
1,162[2]
Stafi administrativ
1,129[2]
Studentë25,277[3]
Location, ,
KampusiUrban
ColorsVjollcë dhe e bardhë
   
Faqja zyrtarewww.uni-kiel.de

Universiteti i Kielit (gjermanisht: Christian-Albrechts-Universität zu Kiel, CAU) është një universitet në qytetin Kiel, Gjermani. Ai u themelua në vitin 1665 si Akademia Holsatorum Chiloniensis nga Christian Albert, Duka e Holstein-Gottorp dhe sot ka rreth 26,000 studentë. Është universiteti më i madh, më i vjetër dhe më prestigjioz në shtetin e Schleswig-Holstein. Deri në vitet 1864/66, ai jo vetëm që ishte universiteti më verior në Gjermani, por në të njëjtën kohë, universiteti i dytë më i madh i Danimarkës. Fakulteti, studentët dhe studiues të Universitetit të Kielit kanë fituar 12 Çmime Nobel. Universiteti i Kielit është anëtar i Universiteteve Gjermane për Përsosmëri dhe Iniciativë që nga viti 2006. I njohur botërisht Instituti i Kielit për Ekonomi Botërore është gjithashtu i lidhur me Universitetin e Kielit.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duka Christian Albrecht

Universiteti i Kielit u themelua nën emrin e Christian Alberta më 5 tetor 1665 nga Christian Albrechts, Dukë i Holstein-Gottorpit. Qytetarët e Kielit, fillimisht ishin mjaft skeptikë në lidhje me fluksin e studentëve. Ishin kryetarët e qytetit, ata, të cilët kishin parashikuar avantazhet ekonomike të një universiteti në qytet, dhe Kiel kështu u bë qyteti me universitetin më verior në Perandorinë e Shenjtë Romake.

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje ajrore e kampusit universitar të Kielit

Akademikë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Robert Alexy
 • Jochen Bleicken
 • Hartmut Boockmann
 • Fridrih Blume
 • Hans Gerhard Creutzfeldt
 • Pali Deussen
 • Wilhelm Dilthey
 • Johann Gustav Droysen
 • Jakob Christoph Rudolf Eckermann
 • Karl-Dietrich Erdmann
 • Friedrich von Esmarch
 • Pali Johann Anselm Ritter von Feuerbach
 • Hans Geiger
 • Herbert Giersch
 • Wilhelm Griesinger
 • Bernhard Dëmton
 • Julian Habibaj
 • Heinrich Herc
 • Alfred Heuß
 • Felix Jacoby
 • Kurt Semm
 • Liselotte Mettler
 • Oto Jahn
 • Mojib Latif
 • Gusht Leskien
 • Daniel Georg Morhof
 • Theodor Mommsen
 • Daniel Pauly
 • Max Planck
 • Erwin Rohde
 • Erich Schneider
 • Walther Schücking
 • Fritz Stein
 • Ferdinand Tönnies
 • Heinrich von Treitschke
 • Oto Werner
 • Richard Sorge

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Die Christian-Albrechts-Universität in Zahlen 2013" (PDF). Universität zu Kiel. fq. 19. Marrë më 2017-06-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Die Christian-Albrechts-Universität in Zahlen 2013" (PDF). Universität zu Kiel. fq. 18. Marrë më 2017-06-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Statistische Eckdaten". University of Kiel. Marrë më 2017-06-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)