Max Planck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Max Planck Medalje e Çmimit Nobel
Max Planck.png
Mirënjohjet
- Çmimi Nobel për Fizikë 1921.
- Medalja Lorentz 1927
- Medalja Franklin 1927
- Asteroidi 1069 u quajt Stella Planicka
- Medalja Max Planck 1929
Informacione
Ditëlindja:23 prill 1858
Vendlindja:Kiel, Schleswig-Holstein
Vdekur më: 4 tetor 1947 (89 vjeç)
Vendvdekja:Göttingen, Gjermania Perëndimore
Aktiviteti:Fizikant
Nënshtetësia:Gjermane

Max Planck (lexo: Maks Plank; 23 prill, 18584 tetor, 1947) ishte një fizikant gjerman. Ai konsiderohet si themeluesi i Teorisë Kuantike dhe si një nga fizikantët më të mëdhenj të shekullit të 21-të. Planck mori Çmimin Nobel në Fizikë në vitin 1918. Planck ishte mjaft i talentuar edhe në fusha të tjera si muzikë apo letërsi, por në fund ai zgjodhi shkencën. Planck ishte dhe President i Shoqërisë Kaiser-Wilhelm të Berlinit (1930-37) dhe Sekretar i Akademisë Prusiane të Shkecave (1912-1938).

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Planck vinte nga familje intelektuale. Stër-gjyshi dhe gjyshi i tij ishin profesorë teologjie në Göttingen; i ati ishte profesor drejtësie në Kiel dhe Munich; dhe xhaxhai i tij ishte gjykatës.

Planck u lind në Kiel, nga Johann Julius Wilhelm Planck dhe gruaja e tij e dytë, Emma Patzig. Ai u pagëzua me emrin Karl Ernst Ludwig Marx Planck. Në moshën 10 vjeçare ai filloi të përdorte shkurtimin Max.

Si rezultat Gestapo pushkatoi djalin e tij të dytë, Erwin. Në përfundimin e Luftës së Dytë Botërore i dogjën edhe shtëpinë. Në 1945, me nihmën e amerikanëve ai u vendos në Götingen, ku e emëruan president të institutit Max Planck (Instituti Kaiser-Wilhelm pas Luftës së Dytë Botërore).Vdiq në dëshpërim pas dy vitesh.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]