Jump to content

Fizikanti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Fizikant)

Fizikanti është shkencëtar që studion ose ka si profesion lëndën e fizikës. Fizikantët studiojnë një gamë të gjerë të fenomeneve fizike në shumë degë të fizikës që përfshin të gjitha shkallët: nga grimcat nën-atomike e cila e gjithë lënda përbëhet deri tek sjellja dhe evoluimi i Universit si i tërë (dega e kozmologjisë). Një nga fizikantet më të njohur në botë është Albert Ajnshatjni.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Termi "fizikant" u shpik nga filozof, prifti, dhe historiani i shkencës anglez William Whewell në 1840, për të treguar një njeri që prkatikon atë që në atë kohë quhej filozofia natyrore. .[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lexime të mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Whitten, Barbara L.; Foster, Suzanne R.; Duncombe, Margaret L. (2003). "What works for women in physics?". Physics Today. 56 (9): 46. doi:10.1063/1.1620834. Arkivuar nga origjinali ([lidhje e vdekur]) më 31 maj 2008. Marrë më 28 qershor 2010. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Kirby, Kate; Czujko, Roman; Mulvey, Patrick (2001). "The Physics Job Market: From Bear to Bull in a Decade". Physics Today. 54 (4): 36. doi:10.1063/1.1372112. Arkivuar nga origjinali ([lidhje e vdekur]) më 7 nëntor 2007. Marrë më 28 qershor 2010. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Hermanowicz, Joseph C. (1998). The Stars Are Not Enough: Scientists--Their Passions and Professions. University of Chicago Press. ISBN 9780226327679. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Hermanowicz, Joseph C. (2009). Lives in Science: How Institutions Affect Academic Careers. University of Chicago Press. ISBN 9780226327617. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Fizikanti – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë