Kiel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kiel
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
232.340 (31.12.2006) banorë
1959 Banorë në banorë/km²
Sipërfaqja 118,6 km²
Administrata
Shteti Gjermani
Qarku Schleswig-Holstein
Adresa e kuvendit Fleethörn 9 24103 Kiel
Kodi postal 24103–24159
Prefiksi telefonik 0431
Faqe zyrtare [1]
Politika
Kryetar Ulf Kämpfer [1]
Partia udhëheqëse SPD

Kiel është kryeqyteti i njesisë federale Schleswig-Holstein. Shtrihet në anën lindore të vendit, afër liqenit Ostsee (Kieler Förde). Kiel është edhe qytet universitar, ku më shumë ka drejtime në Matinë, Ndërtimin e anijeve, Lundrim dhe Hulumtime detore. Qytete tjerash të mëdha janë: Freie dhe Hansestadt Hamburg, diku rreth 90 km në jug.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Coat of arms of Schleswig-Holstein.svg Schleswig-Holstein Coat of arms of Germany.svg

    Flensburg · Kiel · Lübeck · Neumünster
    Dithmarschen · Nordfriesland · Herzogtum Lauenburg · Ostholstein · Pinneberg · Plön · Rendsburg-Eckernförde · Schleswig-Flensburg · Segeberg · Steinburg · Stormarn