Qarku i Herzogtum Lauenburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri zyrtar
Lage des Kreises Herzogtum Lauenburg in Deutschland.png
Flamuri shtetëror Emblema
Flag of Schleswig-Holstein.svg Wappen Herzogtum Lauenburg alt.svg
Statistika
Kryeqyteti: Ratzeburg
Hapësira: 1.263 km²
Banorë: 187.094 (2007)
Dendësija e popullsisë: 148 Banorë në km²
Website: www.herzogtum-lauenburg.de
ISO 3166-2: DE-SH-RZ
Politika
Kryeministri: Gerd Krämer
Partia në pushtet:
Harta
Schleswig holstein rz.png

Qarku i Herzogtum Lauenburg është një nga 11 qarqet në Schleswig-Holstein, Gjermani. Qarku përfshin qytetet Lauenburg/Elbe, Mölln dhe Ratzeburg

Ämter[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ämter


Coat of arms of Schleswig-Holstein.svg Shlesvig-Holshtajni Coat of arms of Germany.svg

    Flensburg · Kieli · Lybeku · Neumünster
    Dithmarschen · Nordfriesland · Herzogtum Lauenburg · Ostholstein · Pinneberg · Plön · Rendsburg-Eckernförde · Schleswig-Flensburg · Segeberg · Steinburg · Stormarn