Ferdinand Tönnies

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ferdinand Tönnies

Ferdinand Tönnies lindi më 1855Oldenswort dhe vdiq më 1936 ne Kiel, Gjermani, ishte një sociolog dhe filozof gjerman. Njihet sidomos per kontributin e tij ne teorine sociologjike. Tonnies bashkëthemeloi Shoqerine Gjermane te Sociologjisë, president i se ciles ishte prej vitit 1909 deri ne 1933. I konsideruar si sociologu i pare i vertetë gjerman, ai botoi me shumë se 900 punime ne fushat e sociologjisë dhe filozofisë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]