Køge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Køge
Qytet
Statuja e mbretit danezë Federikut VII
Statuja e mbretit danezë Federikut VII
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Parimet: 
"Portë për Detin Baltik"
Popullsia
 • Gjithsej36,831
{{{postal_code_type}}}
4600
Faqja zyrtarewww.koege.dk

Køge është qytet në rajonin Zealand me 3,831 banorë më 2016. Ndodhet 53 kilometra prej Vordingborg, rreth 46 kilometra prej Næstved, 39 kilometra në jugperëndim të Kopenhagës, rreth 27 kilometra prej Faxe, 26 kilometra prej Ringsted, 24 kilometra prej Roskilde dhe 22 kilometra prej Store Heddinge.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

qyteti Køge:

 • 1855 - 2.659
 • 1911 - 4.400
 • 1990 - 31.237
 • 2000 - 32.996
 • 2004 - 33.564
 • 2008 - 34.792

komuna Køge:

 • 1980 - 34.511
 • 1990 - 36.821
 • 2000 - 38.820
 • 2004 - 39.686
 • 2008 - 56.637
 • 2011 - 57.215

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]