Køge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Køge
Qytet
Motoja "Portë për Detin Baltik"
noform
Statuja e mbretit danezë Federikut VII
Stema_figura
Vendndodhja
Køge is located in Danimarka
Køge
Køge

Koordinatat: 55°27′22″V 12°10′47″L / 55.45611°V 12.17972°L / 55.45611; 12.17972

Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Rajoni Rajoni Zealand
Komuna Komuna Køge
Kryetari i Bashkisë Flemming Christensen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 255,47 km2
Popullsia 36.831 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Zona Kohore e Evropës Qendrore (UTC+1)
Kodi Postal 4600
Prefiksi (+45) 56
Koordinatat 55° 27′ 22″ Veri

12° 10′ 47″ Lindje

Faqja Zyrtare www.koege.dk

Køge është qytet në rajonin Zealand me 3,831 banorë më 2016. Ndodhet 53 kilometra prej Vordingborg, rreth 46 kilometra prej Næstved, 39 kilometra në jugperëndim të Kopenhagës, rreth 27 kilometra prej Faxe, 26 kilometra prej Ringsted, 24 kilometra prej Roskilde dhe 22 kilometra prej Store Heddinge.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

qyteti Køge:

 • 1855 - 2.659
 • 1911 - 4.400
 • 1990 - 31.237
 • 2000 - 32.996
 • 2004 - 33.564
 • 2008 - 34.792

komuna Køge:

 • 1980 - 34.511
 • 1990 - 36.821
 • 2000 - 38.820
 • 2004 - 39.686
 • 2008 - 56.637
 • 2011 - 57.215

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]