Kongsberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kongsberg (kthjellim).


Kongsberg
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Kongsberg

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Kongsberg
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Vidar Lande (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°35′V 9°40′L / 59.583°V 9.667°L / 59.583; 9.667 (Kongsberg)Koordinatat: 59°35′V 9°40′L / 59.583°V 9.667°L / 59.583; 9.667 (Kongsberg)
Sipërfaqja 792 km2
Popullsia 23.244 banorë 2004
Dendësia 29,35 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kongsbergenser ose Kongsbergensar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2011
Vendndodhja
Kongsberg is located in Norvegjia
Kongsberg
Kongsberg
Kongsberg – harta_foto
www.kongsberg.kommune.no

Kongsberg është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 792 km² dhe popullsi 23244 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]