Flesberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Flesberg (kthjellim).


Flesberg
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Flesberg

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Lampeland
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Egil Langgård (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°41′V 9°29′L / 59.683°V 9.483°L / 59.683; 9.483 (Flesberg)Koordinatat: 59°41′V 9°29′L / 59.683°V 9.483°L / 59.683; 9.483 (Flesberg)
Sipërfaqja 562 km2
Popullsia 2.512 banorë 2004
Dendësia 4,47 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Flesberging
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1859
Vendndodhja
Lampeland is located in Norvegjia
Lampeland
Lampeland
Flesberg – harta_foto
www.flesberg.kommune.no

Flesberg është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 562 km² dhe popullsi 2512 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]