Modum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Modum (kthjellim).


Modum
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Modum

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Vikersund
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Terje Bråthen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°57′V 9°59′L / 59.950°V 9.983°L / 59.950; 9.983 (Modum)Koordinatat: 59°57′V 9°59′L / 59.950°V 9.983°L / 59.950; 9.983 (Modum)
Sipërfaqja 515 km2
Popullsia 12.594 banorë 2004
Dendësia 24,45 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Moding
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postar 7730
Kodi statistikor 1648
Vendndodhja
Vikersund is located in Norvegjia
Vikersund
Vikersund
Modum – harta_foto
www.modum.kommune.no

Modum është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 515 km² dhe popullsi 12594 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Modum – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]