Lier (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lier (kthjellim).


Lier
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Lier (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Lier
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Ulla Nævestad (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°52′V 10°13′L / 59.867°V 10.217°L / 59.867; 10.217 (Lier)Koordinatat: 59°52′V 10°13′L / 59.867°V 10.217°L / 59.867; 10.217 (Lier)
Sipërfaqja 301 km2
Popullsia 21.594 banorë 2004
Dendësia 71,74 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Liung
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1931
Vendndodhja
Lier is located in Norvegjia
Lier
Lier
Lier – harta_foto
www.lier.kommune.no

Lier është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 301 km² dhe popullsi 21594 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lier – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]