Nes (Buskerud)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nes (kthjellim).


Nes
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Nes (Buskerud)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Nesbyen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Audun Aasheim (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°33′V 9°6′L / 60.550°V 9.100°L / 60.550; 9.100 (Nes)Koordinatat: 60°33′V 9°6′L / 60.550°V 9.100°L / 60.550; 9.100 (Nes)
Sipërfaqja 810 km2
Popullsia 3.467 banorë 2004
Dendësia 4,28 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nesning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0625
Vendndodhja
Nesbyen is located in Norvegjia
Nesbyen
Nesbyen
Nes – harta_foto
www.nes-bu.kommune.no

Nes është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 810 km² dhe popullsi 3467 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Nes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]