Hole (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hole (kthjellim).


Hole
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hole (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Vik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Per R. Berger (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°2′V 10°17′L / 60.033°V 10.283°L / 60.033; 10.283 (Hole)Koordinatat: 60°2′V 10°17′L / 60.033°V 10.283°L / 60.033; 10.283 (Hole)
Sipërfaqja 198 km2
Popullsia 5.199 banorë 2004
Dendësia 26,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Holeværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0138
Vendndodhja
Vik is located in Norvegjia
Vik
Vik
Hole – harta_foto
www.hole.kommune.no

Hole është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 198 km² dhe popullsi 5199 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Hole – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]